Jak sobie radzić z bólem głowy po ekstrakcji zęba

Jak poradzić sobie z bolesnymi konsekwencjami ekstrakcji zęba, w tym z bólem głowy, który zwykle po niej następuje? W tym artykule omówiono różne możliwości leczenia bólu, w tym antybiotyki. W zależności od przyczyny bólu możesz otrzymać antybiotyki, antyseptyczne płyny do płukania jamy ustnej, płyny ściągające lub kombinację obu tych środków. W celu złagodzenia bólu może być również konieczne podanie opiodowego środka przeciwbólowego, zwłaszcza jeśli ból jest silny i utrzymuje się przez kilka dni lub tygodni.

Ten artykuł został przygotowany we współpracy z twojaapteka.com.pl

Suchy zębodół

Jeśli po usunięciu zęba odczuwasz ból suchego zębodołu, nie jesteś sam. Dentysta może zastosować opatrunek z lekiem, który pomoże Ci złagodzić ból. Jeśli odczuwasz ból w okolicy kości szczęki, możesz również przyjąć przepisany przez lekarza środek przeciwbólowy, aby zmniejszyć stan zapalny i dyskomfort związany z suchym gniazdem. Ból ustępuje zwykle w ciągu tygodnia, a dentysta może udzielić Państwu wskazówek, jak poprawić poziom komfortu.

Bardzo ważne jest utrzymywanie dobrej higieny jamy ustnej, aby pomóc w prawidłowym gojeniu się suchego gniazda. Kilka razy dziennie powinieneś dokładnie wypłukać usta ciepłą wodą z solą. Nie należy dopuścić do tego, aby cząstki jedzenia pozostały na panewce, ponieważ może to spowodować komplikacje i wpłynąć na kość szczęki. Po ekstrakcji należy dokładnie wyszczotkować to miejsce i unikać spożywania jakichkolwiek twardych lub chrupiących pokarmów, które mogą uszkodzić gniazdo. Jeśli ból nie ustępuje, należy skontaktować się z dentystą w celu oczyszczenia tego miejsca.

Chociaż istnieje kilka metod leczenia suchego gniazda, większość ludzi może stosować dostępne bez recepty środki przeciwbólowe, aby zmniejszyć ból. W niektórych przypadkach dentysta może również przepisać antybiotyki, aby pomóc w uśmierzaniu bólu. Prostym zabiegiem pomagającym złagodzić ból po usunięciu zęba jest przepłukanie ust ciepłą słoną wodą. Słona woda pomoże zmniejszyć ilość bakterii w gnieździe, sprzyjając gojeniu. Unikaj plucia, ponieważ może to zakłócić skrzep, który tworzy się w zębodole.

Leki na ból suchego gniazda mogą obejmować dostępne bez recepty acetaminofen lub eugenol, które są oparte na zalecanym przez United States Food and Drug Administration dawkowaniu. NLPZ mogą zakłócać krzepnięcie krwi i mogą powodować problemy z krwawieniem. W rzadkich przypadkach stosuje się antybiotyki, ale jest mało prawdopodobne, aby zapewnić ulgę w bólu suchego gniazda. Na koniec można zdecydować się na domowe sposoby, takie jak olejek goździkowy.

Szlifowanie zębów

Jeśli masz zamiar poddać się zabiegowi stomatologicznemu, możesz zastanawiać się, jak poradzić sobie z bólem głowy po usunięciu zęba. Ból, którego doświadczysz, będzie zależał od rodzaju ekstrakcji zęba, którą miałeś. Ekstrakcja zęba ma miejsce zazwyczaj wtedy, gdy ząb jest nie do uratowania. Pozostawione bez leczenia, ekstrakcje te mogą prowadzić do infekcji, a nawet rozchwiania zębów. Sam zabieg jest rutynowy w gabinecie stomatologicznym. Chociaż obszar ekstrakcji zagoi się w ciągu kilku dni, ból głowy będzie prawdopodobnie następował przez kilka dni.

Jeśli po ekstrakcji zęba odczuwasz dentystyczny ból głowy, być może masz infekcję, która powstała w wyniku ekstrakcji zęba. Jeśli podejrzewasz, że doszło do zakażenia, konieczne może być zastosowanie antybiotyków. W przypadku utrzymującego się bólu konieczne może być stosowanie płynów ściągających lub antyseptycznych płynów do płukania jamy ustnej. W ciężkich przypadkach może zostać przepisany opiodowy środek przeciwbólowy, który pomoże Ci poradzić sobie z bólem. Należy również pamiętać, że lekarze stomatolodzy nie mogą diagnozować żadnych schorzeń przez internet i aby uniknąć długotrwałych konsekwencji, należy zasięgnąć porady wykwalifikowanego specjalisty.

Jeśli cierpisz na nawracające bóle głowy, może to być wynik zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego (TMJ). Osoby z TMJ często zgrzytają zębami w nocy. Lekarz stomatolog może wyposażyć Cię w specjalny ochraniacz na zęby, który zapobiegnie ich zgrzytaniu i zaciskaniu. Jeśli to nie uśmierzy bólu, zawsze można stosować okłady z lodu lub poduszki grzewcze, aby pomóc mięśniom się zrelaksować.

Dawki promieniowania pochodzące z diagnostycznych badań medycznych

Ból głowy po zabiegu stomatologicznym zazwyczaj nie jest oznaką, że coś poszło nie tak, ale możliwe, że coś poszło nie tak. Czasami dentyści popełniają błędy lub działają niedbale i możesz mieć prawo do odszkodowania. Jeśli doświadczyłeś któregoś z tych objawów po zabiegu dentystycznym, powinieneś porozmawiać z prawnikiem specjalizującym się w błędach dentystycznych, aby ustalić, czy jest coś, co możesz zrobić, aby otrzymać odszkodowanie.

Rest

Jeśli niedawno miałeś ekstrakcję zęba, możesz zastanawiać się, jak poradzić sobie z bólem głowy po zabiegu. Chociaż zabiegi stomatologiczne są dość rutynowe, mogą być niewygodne. Zażywanie środków uspokajających przed zabiegiem stomatologicznym może pomóc zamaskować ból, ale skutki tego mogą być długotrwałe. Ponadto ból głowy może być wynikiem uszkodzenia zatok, suchego gniazda lub rozpadającej się kości. W przypadku wystąpienia bólu głowy po usunięciu zęba należy liczyć się z tym, że przez kilka dni będziemy mieć do czynienia z niektórymi z tych objawów i kilkoma najczęściej stosowanymi stomatologicznymi lekami przeciwbólowymi.

Przede wszystkim upewnij się, że nie cierpisz na gorączkę. Podczas gdy ekstrakcja zęba nie powinna powodować gorączki, ból może pochodzić z pulsowania w szyi, szczęce i głowie. Aby złagodzić ból, możesz płukanie ciepłą wodą z solą lub użyć leków bez recepty, które pomagają zmniejszyć gorączkę. Unikaj aspiryny, która może pogorszyć ból i spowodować krwawienie w tym obszarze.

Jeśli przeszedłeś ekstrakcję zęba i nadal odczuwasz ból głowy, odwiedź dentystę. Ważne jest, aby zgłosić się do dentysty, jeśli podejrzewasz, że masz infekcję zęba lub zaburzenia TMJ. Problemy te mogą powodować przewlekłe bóle głowy, które mogą trwać przez miesiące, a nawet lata. Jeśli uważasz, że ekstrakcja zęba była błędem, zadzwoń do prawnika zajmującego się błędami w sztuce dentystycznej na bezpłatną konsultację. Możesz mieć prawo do złożenia pozwu, jeśli to dentysta jest odpowiedzialny za Twój ból.

Czekając na usunięcie zęba przez dentystę, staraj się pić dużo wody. Picie dużej ilości wody może pomóc złagodzić ból i zmniejszyć szanse na wystąpienie bólu głowy. Unikaj plucia i ssania przez dzień lub dwa po zabiegu. Plucie może spowodować usunięcie skrzepu krwi z zębodołu, co zwiększa prawdopodobieństwo powstania suchego zębodołu. Lekarz prawdopodobnie przepisze Państwu środki przeciwbólowe.

Środki przeciwbólowe

Ekstrakcja zęba jest częstym zabiegiem stomatologicznym. Wykonuje się ją, gdy zęba nie da się uratować, a w niektórych przypadkach może to prowadzić do innych powikłań, takich jak infekcja lub rozchwianie zębów. Po tym zabiegu, obszar wokół miejsca ekstrakcji goi się w ciągu kilku dni. Ale, kilka osób może doświadczyć bólu głowy po ekstrakcji zęba. Istnieją różne leki, które mogą pomóc.

Większość badań przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych, ale jedno badanie przeprowadzono w Puerto Rico. Populacja badanych wahała się od 15 do 65 lat i obejmowała zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Uczestnicy byli oceniani pod kątem poziomu bólu po jednej dawce. Ból trwa nawet po jednej dawce, dlatego leki przeciwbólowe są zwykle przyjmowane co sześć do ośmiu godzin. Jednak w przypadku silnego bólu lekarz może przepisać silniejsze leki, aby złagodzić ból.

Leki z grupy NLPZ, takie jak ibuprofen, mogą pomóc zamaskować ból po usunięciu zęba. Mogą być również stosowane w celu zmniejszenia obrzęku i stanu zapalnego w tym miejscu. NLPZ takie jak ibuprofen mogą mieć dawkę nawet 600 mg, ale upewnij się, że nie przekraczasz zalecanej dawki. Advil Dual Action łączy acetaminofen i ibuprofen, aby zapewnić bezpieczne i skuteczne uśmierzenie bólu.

Acetaminofen (acetaminofen), lek przeciwbólowy dostępny bez recepty, jest często stosowany w celu zmniejszenia bólu związanego z zabiegami stomatologicznymi. Jest on stosowany od ponad 50 lat, a jego generyczna wersja, Nuromol, została niedawno dopuszczona do obrotu w Wielkiej Brytanii. Zawiera ibuprofen i paracetamol i ma minimalne efekty uboczne, gdy jest stosowany jako krótkoterminowy środek przeciwbólowy.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *