Bezmetalowa alternatywa dla wypełnień amalgamatowych

Jeśli szukasz wolnej od metalu alternatywy dla wypełnień amalgamatowych, możesz być zainteresowany poznaniem wypełnień kompozytowych. Tutaj dowiesz się więcej o procedurze, żywotności i kosztach wypełnień kompozytowych. Przy następnej wizycie u dentysty zapytaj o wypełnienia kompozytowe. Możesz również poprosić o konsultację, aby dowiedzieć się więcej. Po uzyskaniu odpowiedzi na pytania z listy możesz umówić się na wizytę, aby dowiedzieć się więcej o wypełnieniach kompozytowych.

Bezbolesna procedura

Jeśli brakuje Ci jednego lub więcej zębów, być może potrzebujesz wypełnienia. Wypełnienia kompozytowe to doskonały sposób na przywrócenie funkcji i wyglądu zębów. Stomatolog zastosuje specjalny rodzaj wypełnienia, który łatwo łączy się z zębami. Proces ten rozpoczyna się od wywiercenia przez dentystę otworu w szkliwie zęba. Po wywierceniu otworu dentysta nakłada substancję, która otwiera pory w szkliwie zęba. Substancja ta zostanie następnie połączona z wypełnieniem. Następnie dentysta utwardza wypełnienie kompozytowe za pomocą specjalnego światła. Po utwardzeniu lekarz wypoleruje ząb i nada mu kształt, aby lepiej pasował do zęba.

Wypełnienia kompozytowe mogą być bezbolesne po podaniu środka znieczulającego. Jednak niektórzy pacjenci są zdenerwowani lub obawiają się zabiegów stomatologicznych i decydują się na stomatologię sedacyjną. Stomatologia sedacyjna to kolejna opcja, która pomaga nerwowym pacjentom poradzić sobie z zabiegiem. Stomatologia sedacyjna polega na podaniu środka uspokajającego, który pomoże pacjentowi zrelaksować się i lepiej poradzić sobie z doświadczeniem. Porozmawiaj ze swoim dentystą w Madison, aby dowiedzieć się, czy ten zabieg jest dla Ciebie odpowiedni.

Procedura wypełnienia kompozytowego jest stosunkowo prosta i można ją wykonać podczas jednej wizyty. Dentysta może zalecić odcień kompozytu, który pasuje do Twoich zębów. Może to wpłynąć na kolor zęba i sprawić, że będzie się on wydawał jaśniejszy lub ciemniejszy niż w rzeczywistości. Podczas zabiegu dentysta zastosuje środek znieczulający. Ułatwi to stomatologowi pracę z Tobą. Ważne jest, aby pamiętać, że nie należy spożywać kwaśnych lub cukrowych pokarmów bezpośrednio po wykonaniu wypełnienia. Ponieważ bakterie mogą łatwo zająć miejsce w zębie, może to spowodować dalsze problemy.

Wypełnienia kompozytowe wymagają mniejszej ilości struktury zęba niż srebrny amalgamat. Ten ostatni zawiera rtęć, która jest materiałem toksycznym. Chociaż wypełnienia amalgamatowe są uważane za bezpieczne, wielu pacjentów decyduje się na tę opcję. Pomimo swoich wad, wypełnienia kompozytowe mogą przetrwać wiele lat. W przeciwieństwie do wypełnień metalowych, wypełnienia kompozytowe nie są trwałe. Mogą one wypaść, jeśli nie dbasz o swoje zęby.

Bezmetalowa alternatywa dla wypełnień amalgamatowych

Bezmetalowa alternatywa dla wypełnień amalgamatowych stała się powszechnym wyborem w stomatologii estetycznej. Tradycyjnie pacjenci stomatologiczni nie mieli innego wyboru, jak tylko założyć czarne wypełnienia amalgamatowe. Wypełnienia te nie oferowały korzyści estetycznych i pozostawiały ciemny ślad na zębach. Jednak dzięki nowym technologiom specjaliści stomatologiczni zwracają się ku alternatywom pozbawionym metalu. Oto zalety i wady każdej z metod. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Azbest jest metalem zawierającym wysoki poziom rtęci, która jest uważana za wyjątkowo toksyczną. Oprócz toksyczności, opary rtęci w wypełnieniach amalgamatowych mogą dostać się do krwiobiegu. W rzeczywistości jedno małe metalowe wypełnienie amalgamatowe może zawierać tyle rtęci, co jedna żarówka CFL. Jednak zarówno FDA, jak i ADA uważają metalowe wypełnienia za bezpieczne. Jednak wiele osób obawia się o bezpieczeństwo rtęci.

W przeciwieństwie do wypełnień amalgamatowych, alternatywy bez metalu wykorzystują żywicę kompozytową, szkło-jonomer, porcelanę i złoto. Bezpośrednie wypełnienia kompozytowe zazwyczaj lepiej pasują do koloru zębów pacjenta i mają umiarkowany koszt. Jednak niektóre wypełnienia kompozytowe zawierają kontrowersyjny bisfenol-A, substancję, co do której zdania dentystów są podzielone. Szklane jonomery również zawierają fluor.

Poza wypełnieniami stomatologicznymi bez metalu, najpopularniejszy rodzaj alternatywy bez metalu składa się z żywicy kompozytowej, która jest również znana jako wypełnienie w kolorze zęba lub białe wypełnienie. Żywica kompozytowa to rodzaj tworzywa sztucznego wypełnionego sproszkowanym szklanym wypełniaczem. Materiał ten przypomina kolor otaczających zębów i poprawia wytrzymałość wypełnienia. Ponadto pasują one do koloru otaczających zębów i zapobiegają prześwitywaniu próchnicy.

Wiele uzupełnień bezmetalowych jest wykonanych z porcelany, cyrkonu lub porcelany. Te uzupełnienia w kolorze zębów są zaprojektowane tak, aby wtopić się w istniejący uśmiech. Ponieważ materiały te pasują do koloru naturalnych zębów, uzupełnienia te są idealne dla pacjentów z alergią na metale lub tych, którzy chcą zachować naturalny wygląd swojego uśmiechu. Niektórzy pacjenci, którzy są uczuleni na metale, mogą mieć reakcję na metalowe wypełnienia.

Żywotność wypełnień kompozytowych

W zależności od lokalizacji wypełnienia kompozytowego, uzupełnienia te mogą przetrwać od siedmiu do 12 lat. Niemniej jednak higiena jamy ustnej i dieta mogą mieć wpływ na długość życia wypełnienia. W przypadku zębów trzonowych, wypełnienia umieszczone na wierzchu są narażone na większe zużycie niż te umieszczone pomiędzy zębami. Z tego powodu niektóre rodzaje wypełnień kompozytowych mogą zużywać się szybciej niż inne.

Większość badań przeprowadzonych w celu określenia długowieczności wypełnień kompozytowych została przeprowadzona w prywatnych gabinetach stomatologicznych i miała małe liczebności próby. Jednak kilka wcześniejszych przeglądów donosi o podobnych wynikach dla wypełnień kompozytowych i amalgamatowych, a w brytyjskim raporcie HTA opublikowanym w 2001 roku zgodnie z wytycznymi NHS Centre for Reviews and Dissemination wskaźnik przeżywalności dla wypełnień kompozytowych podano jako osiemdziesiąt procent po pięciu latach i siedemdziesiąt jeden procent po dziesięciu latach.

Randomizowane, kontrolowane badanie dotyczące długowieczności wypełnień kompozytowych w zębach jest trudne do przeprowadzenia, ze względu na brak grupy kontrolnej. Wiele materiałów kompozytowych i adhezyjnych jest wymienianych po opublikowaniu badania, a wyniki mogą się różnić między poszczególnymi badaniami. Dlatego długowieczność wypełnień kompozytowych i amalgamatowych zależy od rodzaju użytych kompozytów i stomatologa, który wykonał zabieg. Dobre badanie powinno dążyć do uzyskania wystarczającej wielkości próby, aby określić długowieczność wypełnień.

Pomimo tych zagrożeń właściwa higiena jamy ustnej może pomóc przedłużyć żywotność wypełnień kompozytowych i amalgamatowych. Dzięki regularnemu szczotkowaniu i nitkowaniu zębów pacjenci mogą cieszyć się korzyściami płynącymi z całego życia zdrowych zębów. Co więcej, wypełnienie stomatologiczne może poprawić wygląd zębów i uchronić je przed ubytkami i innymi problemami. A ponieważ dobrze komponują się z naturalnymi zębami, mogą poprawić jakość uśmiechu, zapobiegając jednocześnie dalszym problemom.

Chociaż istnieje kilka długoterminowych badań, ich wyniki są na ogół przeceniane. W niektórych badaniach pacjenci otrzymują wiele wypełnień, co zwiększa prawdopodobieństwo niepowodzenia. Inne badania pokazują, że wypełnienie kompozytowe może przetrwać od dziesięciu do dwunastu lat. Na przykład Heintze (2012) stwierdził, że wypełnienie kompozytowe wytrzymuje do 10 lat u typowej osoby dorosłej. Z kolei Opdam i jego współpracownicy stwierdzili, że trwałość wypełnień amalgamatowych wynosi do 12 lat.

Koszt wypełnień kompozytowych

Wypełnienia kompozytowe są jednym z najbardziej powszechnych rodzajów dostępnych wypełnień stomatologicznych. Są one droższe niż inne rodzaje materiałów wypełniających, ale są też szeroko dostępne. Wiele ubezpieczeń stomatologicznych nie pokrywa całego kosztu wypełnienia kompozytowego, ale niektóre pokrywają. Średni koszt to około 200 dolarów za wypełnienie jednej powierzchni. Jeśli nie masz ubezpieczenia, możesz oczekiwać, że zapłacisz co najmniej 40$ – 100$ za procedurę.

Koszt wypełnienia kompozytowego może wynosić od 0 do 100 dolarów, jeśli masz ubezpieczenie stomatologiczne, ale bez niego procedura może kosztować od 120 do 300 dolarów. Koszty te mogą wzrosnąć w przypadku konieczności wykonania kilku wypełnień. Inne opcje wypełnień stomatologicznych to złoto, ceramika i szkło-jonomer. Koszt wypełnień kompozytowych może się znacznie różnić w zależności od rodzaju i lokalizacji zęba oraz złożoności procedury.

Koszt wypełnienia kompozytowego różni się w zależności od liczby zębów wymagających leczenia. Im więcej zębów wymaga leczenia, tym wyższy będzie całkowity koszt wypełnienia kompozytowego. Dodatkowo na koszt wpływa rodzaj uszkodzenia i miejsce, w którym należy wypełnić zęby. Mimo że koszt wypełnienia kompozytowego może być wysoki, można uniknąć konieczności wymiany wypełnienia przez wiele lat, jeśli utrzymuje się odpowiednią higienę jamy ustnej. Należy pamiętać o szczotkowaniu zębów co najmniej dwa razy dziennie i używaniu nici dentystycznej co najmniej raz.

Zanim będzie można wykonać wypełnienie kompozytowe, dentysta oczyści zęby, aby upewnić się, że w ubytku nie ma bakterii. Procedura trwa również dłużej niż w przypadku standardowego wypełnienia amalgamatowego. Większość planów ubezpieczeń stomatologicznych nie pokrywa dodatkowych kosztów związanych z wypełnieniami kompozytowymi. Jednak lekarz stomatolog będzie współpracował z pacjentem, aby zminimalizować koszty wypełnienia kompozytowego, zapewniając mu zdrowy i piękny uśmiech.

Chociaż wypełnienia kompozytowe są nieco droższe niż wypełnienia srebrne, nadal są tańsze niż wypełnienia złote lub porcelanowe. Ponieważ są w kolorze zęba, są mniej widoczne niż srebrne wypełnienia amalgamatowe. Trwają one również dłużej niż wypełnienia srebrne, więc można wybrać ten, który najlepiej pasuje do Twojego budżetu. Jeśli masz wiele ubytków i musisz je wymienić, wypełnienia kompozytowe są najbardziej przystępną opcją.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *