Lęk przed stomatologią – czy można iść do pracy po wyrwaniu zęba?

Ile czasu należy wziąć wolnego po usunięciu zęba? W zależności od zabiegu, możesz zostać poproszony o wzięcie dnia wolnego od pracy. Czas ten jest zazwyczaj potrzebny do odzyskania sprawności po zabiegu, ale niektórzy pacjenci mogą wrócić do pracy jeszcze tego samego dnia. Dentysta omówi z Państwem dokładny wymagany czas wolny podczas konsultacji. W nagłych wypadkach należy zadzwonić do członka rodziny lub przyjaciela, aby zorganizować dzień wolny.

Unikanie napojów alkoholowych

Picie napojów alkoholowych po usunięciu zęba nie jest zalecane przez 24 godziny po zabiegu. Podrażnią one tylko to miejsce i spowolnią gojenie. Ponadto palenie może spowodować rozerwanie skrzepu krwi. Dbanie o siebie po zabiegu pomoże przyspieszyć powrót do zdrowia. Unikaj alkoholu przez co najmniej 24 godziny, a będziesz mógł szybciej wrócić do swoich normalnych zajęć.

Podczas oczekiwania na utworzenie się skrzepu w miejscu ekstrakcji nie należy spożywać alkoholu. Alkohol będzie miał negatywny wpływ na czas gojenia i może zwiększyć szansę na rozwój infekcji. Ponadto może to doprowadzić do powstania „suchego gniazda” (bolesnego gniazda).

Spożywanie alkoholu po usunięciu zęba nie jest zalecane zaraz po zabiegu, ale należy go unikać co najmniej 72 godziny po zabiegu. Należy odczekać siedem do 10 dni, aby utworzył się skrzep krwi. Najlepiej jest pić wodę zamiast alkoholu, ponieważ słomka może usunąć skrzep i doprowadzić do suchego gniazda. Przez kilka dni po wyrwaniu zęba należy unikać intensywnej aktywności fizycznej. W pozycji leżącej należy trzymać głowę uniesioną.

Niezależnie od tego, czy Twój zabieg był prostą ekstrakcją czy skomplikowaną procedurą, alkohol i silne środki przeciwbólowe nie mieszają się. Mogą one zakłócać się wzajemnie, uniemożliwiając funkcje motoryczne, a nawet mogą prowadzić do niewydolności wątroby lub przedawkowania, jeśli nie unika się tego połączenia. Alkohol może również podrażnić ranę, powodując większy ból i utrudniając organizmowi gojenie. Twój dentysta może zalecić odczekanie siedmiu dni po usunięciu zęba, aby uniknąć potencjalnych problemów spowodowanych przez alkohol i narkotyki.

Unikanie obfitego plucia

Z ulgą przyjmiesz informację, że obfite plucie po wyrwaniu zęba nie jest wymogiem po ekstrakcji. Może ono jednak otworzyć ranę po ekstrakcji i doprowadzić do nowego krwawienia. Lepiej całkowicie unikać płynu do płukania ust. Zawiera on również alkohol, który może otworzyć ranę po ekstrakcji. Dlatego przez kilka dni po ekstrakcji należy unikać plucia.

Ważne jest, aby po wyrwaniu zęba zachować odpowiednią higienę jamy ustnej. Należy jednak unikać szczotkowania zębów do czasu całkowitego wyleczenia. Szczotkowanie może bowiem zakłócić skrzep, który tworzy się w zębodole po ekstrakcji. Może to również opóźnić proces gojenia. Ponadto, należy unikać intensywnych ćwiczeń po wyrwaniu zęba. Jeśli ćwiczysz intensywnie po ekstrakcji, upewnij się, że unikasz ciężkiego plucia.

Po ekstrakcji powinieneś unikać ssania słomki, ponieważ może to spowodować rozluźnienie skrzepu krwi i wywołać krwawienie. Jeśli miałeś już wcześniej usunięty ząb, powinieneś unikać żucia słomki, ponieważ może to naruszyć skrzep krwi i spowodować infekcję. Ponadto, silne plucie może wpłynąć na proces gojenia się zębodołu, dlatego należy unikać silnego plucia po ekstrakcji.

Unikanie interakcji społecznych

Lęk przed zębami wiąże się z wynikami leczenia stomatologicznego i unikaniem wizyt u dentysty. Jest to powszechny problem zdrowia psychicznego związany z większą podatnością na problemy związane z higieną jamy ustnej, zwiększonym poczuciem zagrożenia i aktywacją współczulnego układu nerwowego. Pomimo powszechnego występowania, lęk jest znacznie częściej spotykany u kobiet niż u mężczyzn. W rzeczywistości, zaburzenia lękowe są jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności i złego stanu zdrowia w Stanach Zjednoczonych. W jednym z ostatnich badań stwierdzono, że prawie 20% populacji USA odczuwa w pewnym stopniu lęk przed dentystami.

Chociaż większość dentystów jest świadoma negatywnego wpływu lęku stomatologicznego, niektóre osoby nie zdają sobie sprawy, że może on wpływać na ich zdolność do nawiązywania kontaktów towarzyskich. Po zabiegu wielu pacjentów czuje się niekomfortowo i unika kontaktów społecznych. Usunięcie zęba może spowodować intensywną traumę emocjonalną. Wpływa to na zdolność danej osoby do żucia, mówienia i wyrażania emocji. W jednym z badań stwierdzono, że utrata zęba jest tak samo bolesna i wyniszczająca dla zdrowia psychicznego danej osoby, jak utrata części ciała. Ponadto wiele osób unika sytuacji społecznych po usunięciu zęba, co pogłębia problem zdrowia psychicznego.

Czas powrotu do zdrowia

Czas powrotu do zdrowia po wyrwaniu zęba jest zazwyczaj krótki. Możesz wziąć dostępne bez recepty środki przeciwbólowe, aby opanować obrzęk. Jeśli ból jest intensywny lub nie można go opanować środkami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty, należy skontaktować się z dentystą. Przez co najmniej 24 godziny po zabiegu należy unikać forsownych ćwiczeń. Ważne jest również, aby ograniczyć aktywność fizyczną przez tydzień. Może być konieczne wzięcie wolnego w pracy.

Ogólnie rzecz biorąc, panewka jest prawie całkowicie wygojona w 14 dniu po ekstrakcji. Po tym czasie tkanka otaczająca miejsce ekstrakcji jest nadal bardzo delikatna i wrażliwa. Mimo to należy unikać żucia i szczotkowania w pobliżu miejsca ekstrakcji, aby zapobiec zakażeniu lub pęknięciu nowo powstałej tkanki dziąsła. Po trzech do czterech tygodni można powrócić do normalnych zajęć, jednak przez kilka dni należy unikać forsownej aktywności fizycznej. Lekarz stomatolog udzieli Państwu wskazówek podczas wizyty kontrolnej.

Po usunięciu zęba na miejsce zabiegu zostanie nałożona gaza. Pomaga to w krzepnięciu krwi i zmniejsza ryzyko powstania suchego gniazda. Ważne jest, aby przez co najmniej 24 godziny trzymać to miejsce w pozycji uniesionej, aby zmniejszyć krwawienie i zapobiec zakażeniu. Możesz również chcieć zastosować okłady z lodu, aby zmniejszyć obrzęk. Możesz również spróbować użyć roztworu soli, mieszając pół łyżeczki soli kuchennej z ośmioma uncjami ciepłej wody.

Jeśli będziesz miał ekstrakcję zęba, będziesz chciał uniknąć palenia i picia alkoholu. Ważne jest również, aby unikać forsownej aktywności fizycznej i pić dużo wody. Należy również unikać alkoholu i przyjmowania jakichkolwiek nowych leków bez wcześniejszej konsultacji z dentystą. Po usunięciu zęba należy unikać spożywania twardych i ciężkich pokarmów oraz w miarę możliwości odpoczywać. Jeśli jednak mają Państwo ochotę na jedzenie stałych pokarmów, można je spożywać po trzech do siedmiu dni.

Koszt

Koszt wyrwania zęba zależy w dużej mierze od kilku czynników. Lokalizacja infekcji i trudność zabiegu wpływają na ogólny koszt. Ekstrakcja zębów mądrości, na przykład, może być bardziej kosztowna niż w przypadku innych zębów. Dodatkowo, niektóre polisy ubezpieczeniowe wymagają, aby ekstrakcja była medycznie konieczna. Poniżej znajduje się przykładowa kalkulacja kosztów wyrwania zęba. Jeśli Twoje ubezpieczenie nie obejmuje tego zabiegu, sprawdź u swojego ubezpieczyciela, ile możesz spodziewać się zapłacić.

Koszt wyrwania zęba wynosi $150. Opłata ta obejmuje koszt znieczulenia, które zazwyczaj kosztuje około $175 za 15-minutową jednostkę. Antybiotyki mogą być wymagane, jeśli ząb jest zakażony. Koszt antybiotyków zależy od planu ubezpieczenia stomatologicznego, ale w większości przypadków ubezpieczenie medyczne pokryje co najmniej 80% całkowitego kosztu. Można również otrzymać antybiotyk generyczny do zabrania ze sobą do domu na kilka tygodni w cenie około 20 USD.

Ubezpieczenie stomatologiczne może pokryć koszty ekstrakcji zęba jako podstawowej usługi stomatologicznej. Generalnie pokrywa ono 70-80% opłaty UCR dentysty, a Ty musisz zapłacić swój udział własny. Niektóre gabinety stomatologiczne oferują finansowanie wewnętrzne, które pozwala zapłacić bezpośrednio dentyście. Inne oferują finansowanie przez osoby trzecie za pośrednictwem firm takich jak CareCredit. Ostatecznie to Ty decydujesz, która opcja jest dla Ciebie odpowiednia.

Koszt usunięcia zęba różni się w zależności od wybranego rodzaju znieczulenia. Znieczulenie miejscowe znieczula obszar, w którym usuwany jest ząb, natomiast znieczulenie ogólne usypia na czas zabiegu. Niektórzy dentyści nie oferują żadnej z tych opcji. W takich przypadkach mogą oni skierować Cię do chirurga jamy ustnej. Proces ten jest znacznie mniej inwazyjny i wymaga jedynie znieczulenia miejscowego i może być wykonany w ciągu kilku minut.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *