Proces doboru licówek nie może być przypadkowy. Piękny uśmiech z pewnością jest naszą wizytówką, dlatego warto dbać o swoje zęby już od najmłodszych lat życia. Gdy zdecydujemy się na licówki, konieczne jest skorzystanie z pomocy specjalisty. Przyjrzyjmy się temu, jakie licówki mamy do wyboru i co jest najważniejsze podczas zabiegu zakładania licówek. Jakie licówki wybrać? O czym musimy pamiętać?
Jakie licówki wybrać – niełatwy wybór
Licówki są cienkimi płatkami, które przymocowane zostają do powierzchni zębów. Dzięki temu można sprawnie i bezboleśnie poprawić walory estetyczne zębów. W efekcie nadamy im odpowiedni kształt, uzyskamy odpowiednią barwę, zniwelujemy niedoskonałości i ukryjemy przebarwienia. Licówki są przyklejane przez specjalistę z uprzednim szlifowaniem lub bez szlifowania. Szlifowanie zębów wymaga ingerencji w warstwę szkliwa, co daje miejsce na przymocowanie licówek. To dobre rozwiązanie dla każdego, kto chce zmniejszyć rozmiar zębów, wyrównać odwrócone zęby lub wysunąć cofnięte uzębienie. Z kolei licówki bez szlifowania wymagają jedynie polerowania. Zakładanie licówek jest zatem odwracalnym procesem. To dobra opcja dla osób, które chcą zmienić kolor szkliwa, wydłużyć zęby lub zlikwidować diastemy. Jakie licówki wybrać? Najbardziej cenione w gabinetach stomatologicznych są licówki porcelanowe i kompozytowe.
Licówki kompozytowe
Jakie licówki wybrać? Pierwsza propozycja to licówki kompozytowe. Są zakładane głównie w celu zamaskowania przebarwień na zębach, co pozwala uzyskać piękny, biały uśmiech. Nie zapominajmy o możliwości zlikwidowania szpary między zębami. Kompozytowe licówki są tworzone z materiału śiatłoutwardzalnego. Materiał jest stosowany zazwyczaj do wypełniania ubytków zębowych. Jakie zalety mają kompozytowe licówki? Pacjenci doceniają fakt, że to rozwiązanie cechuje się atrakcyjną ceną. Cena jest zależna od materiału i mniejszego nakładu pracy. Stomatolog ma za zadanie lekko zeszlifować wierzchnią warstwę szkliwa, a następnie przymocować licówki.
Istotne jest to, że zabieg jest praktycznie bezbolesny. Istnieje możliwość skorzystania z miejscowego znieczulenia. Już po jednej wizycie będziemy cieszyć się białym uśmiechem. Pewną wadą takich licówek jest skłonność do przebarwień i mniejsza żywotność. Na tle innych zębów, mogą się prezentować nienaturalnie.
Licówki porcelanowe
Odpowiadając na pytanie, jakie licówki wybrać, warto mieć na uwadze licówki porcelanowe [https://dentinfo.pl/licowki-porcelanowe/]. Porcelana to niezwykle estetyczny i trwały materiał. Doskonale imituje wygląd szkliwa, wygląda naturalnie i dobrze pasuje do pozostałych zębów. Co ciekawe, porcelanowe licówki ładnie odbijają światło, dzięki czemu wydają się gładkie i lśniące. Nie są podatne na przebarwienia, co jest kolejną zaletą. Licówki tego typu są wykonywane na wymiar – idealnie dopasujemy ich wielkość i kształt do pozostałych zębów. Nie bez znaczenia jest odporność na mechaniczne uszkodzenia i dłuższy okres noszenia licówek. Czy te licówki mają jakieś wady? Minusem może być dosyć wysoka cena i konieczność odbycia kilku wizyt u stomatologa. Trzeba odpowiednio przygotować płytki, jednak korzyści jest znacznie więcej, niż minusów.
Bez względu na to, jaki rodzaj licówek wybierzemy, warto kierować się swoimi potrzebami i oczekiwaniami. Stomatolog doradzi nam, jakie licówki wybrać i które z nich mają liczne zalety. Zarówno modele porcelanowe, jak i kompozytowe są cenione na rynku.
Gabinet stomatologiczny
Wybierając gabinet stomatologiczny, nie zapominajmy o doświadczeniu i wiedzy specjalisty. Warto postawić na stomatologa, który działa na rynku już od wielu lat i doskonale zna się na swojej pracy. Możemy poszukać ofert w Internecie lub popytać wśród znajomych. Proces założenia licówek nie jest bolesny, przy czym można skorzystać z miejscowego znieczulenia. Lekarz dokładnie wskaże nam, jak przebiega zabieg i jak zadbać o nowe licówki. Piękny uśmiech wpływa na pewność siebie i dobre samopoczucie.
Podobne tematy