Jak można wyprostować jeden ząb za pomocą aparatu ortodontycznego?

Trudno jest uzyskać proste zęby, ale możliwe jest wyprostowanie tylko jednego zęba za pomocą leczenia ortodontycznego. Metoda ta jest zwykle uważana za najlepszy sposób na poprawę wyglądu krzywych zębów, ale nie każdemu podoba się metaliczny wygląd. Istnieje wiele innych sposobów na osiągnięcie prostych zębów bez aparatu. W tym artykule omówione zostaną dwie różne opcje: Metalowe aparaty ortodontyczne i Retainery. Następnie omówimy korzyści i wady każdej z nich.

Niniejszy artykuł powstał dzięki wsparciu serwisu ulicazdrowie.pl

Opcje leczenia krzywych zębów

Krzywe zęby to poważny problem, który wpływa na Twoją pewność siebie i poczucie własnej wartości. Jeśli masz wiele krzywych zębów, możesz być podatny na choroby przyzębia, które mogą powodować poważne problemy zdrowotne. Dodatkowo, nieprawidłowo ustawione zęby utrudniają prawidłowe czyszczenie, co może prowadzić do infekcji dziąseł i jeszcze poważniejszych problemów. W tym artykule omówiono możliwości leczenia krzywych zębów.

Niektóre popularne opcje leczenia krzywych zębów obejmują metalowe aparaty ortodontyczne lub przezroczyste alignery. W niektórych przypadkach aparat lub alignery nie wystarczą, więc konieczna może być operacja. Krzywe zęby mogą wpływać na trawienie, mowę i nadmierne zużycie zębów. Dodatkowo, wiele osób doświadcza problemów z samooceną związanych z ich uśmiechem. Ze względu na te problemy, wiele osób poszukuje leczenia ortodontycznego dla swoich krzywych zębów.

Aparat metalowy jest najczęstszą metodą leczenia krzywych zębów. Aparaty te mogą skorygować niewielkie przypadki nieprawidłowego ustawienia zębów w ciągu jednego do dwóch lat. Ich działanie polega na wywieraniu stałego nacisku na przednie zęby poprzez drut łukowy połączony z zamkami. Mogą one również powodować niewielki dyskomfort. Inne metody leczenia krzywych zębów obejmują Invisalign, wiązania dentystyczne i licówki. Metody te nie są jednak najlepszym rozwiązaniem w ciężkich przypadkach nieprawidłowego ustawienia zębów.

Wczesne leczenie może odwrócić genetyczne krzywe zęby. Chociaż wiele osób ma genetyczne predyspozycje do krzywych zębów, możliwe jest podjęcie działań zapobiegawczych. Zalecane są wczesne zdjęcia rentgenowskie zębów, ponieważ mogą one ujawnić wszelkie obszary problematycznych zębów. Wczesne zdjęcia rentgenowskie mogą również zidentyfikować wszelkie problemy, które mogą wpływać na wyrównanie zębów. Im wcześniej zgłosisz się na leczenie ortodontyczne, tym szybciej będziesz mógł rozpocząć działania naprawcze.

Koszt leczenia ortodontycznego jednego lub dwóch zębów

Koszt leczenia ortodontycznego jednego lub dwóch zębów jest zazwyczaj taki sam dla dzieci i dorosłych. W większości przypadków ubezpieczenie stomatologiczne pokrywa koszty leczenia ortodontycznego jednego lub dwóch zębów. Istnieją jednak pewne różnice w cenie. Przed zaplanowaniem leczenia należy rozważyć własną sytuację finansową. Należy również rozważyć rodzaj leczenia, którego potrzebujesz. Leczenie ortodontyczne dla jednego lub dwóch zębów jest zwykle mniej kosztowne niż aparat na więcej niż jeden ząb.

Chociaż koszty aparatów ortodontycznych są zazwyczaj znacznie wyższe niż w przypadku wielu zębów, niektóre gabinety ortodontyczne oferują plany płatności, które pozwalają pacjentom płacić w ratach. Leczenie często będzie rozbite na mniejsze płatności lub miesięczne raty. W niektórych przypadkach koszt jest również obniżony poprzez ustanowienie konta oszczędnościowego zwolnionego od podatku dla kosztów. Jeśli nie stać Cię na pokrycie kosztów leczenia ortodontycznego jednego lub dwóch zębów, rozważ skorzystanie z dentystycznego konta oszczędnościowego w celu opłacenia zabiegu.

Niewidoczny aparat ortodontyczny jest wykonany z białego materiału, który zlewa się z zębami. Mimo że są mniej widoczne, ich koszt może wynieść nawet 4000 dolarów lub więcej. Aparaty ceramiczne są bardziej atrakcyjne i będą Cię kosztować około $8,000-$10,000. Jeśli potrzebujesz tylko niewielkiej korekty, najlepsze są aparaty ruchome. Ortodonta pobierze wyciski i będzie sprawdzał Twoje zęby co dwa tygodnie, aby upewnić się, że są one na właściwym miejscu.

Retainery

Po założeniu aparatu ortodontycznego możesz zostać zapytany, czy chcesz używać retainerów, aby utrzymać zęby w tej samej pozycji. Chociaż aparaty te mogą być niewygodne, są one o wiele bezpieczniejszą alternatywą niż noszenie aparatu ortodontycznego od nowa. Aparaty te pomagają utrzymać nowe ustawienie zębów, zapobiegając ich przesuwaniu się po zdjęciu aparatu. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy po zdjęciu aparatu ortodontycznego, należy nosić aparaty przez całą dobę. Większość pacjentów nosi je tylko podczas snu.

Retainery są wykonywane w laboratorium dentystycznym i są noszone przez dłuższy czas. Mogą być ruchome lub stałe. Niektóre aparaty umieszcza się na stałe na zębach, podczas gdy inne można zdejmować do jedzenia lub szczotkowania. Aparaty te służą również do korygowania niewielkich przesunięć zębów. Retainery mogą nie być tak skuteczne w prostowaniu zębów jak aparat ortodontyczny, ale mogą pomóc.

Aparaty na zęby nie prostują zębów. Po prostu utrzymują zęby w ich nowej pozycji, podczas gdy kości otaczające zęby twardnieją. Większość ortodontów zaleca noszenie retainerów przez około 12 godzin dziennie przez pierwsze trzy miesiące. Po tym czasie można je nosić przez kilka godzin w nocy. Pomoże to Twoim zębom pozostać prostymi i zapobiegnie ich przesunięciu do tyłu. Pamiętaj jednak, aby dokładnie przestrzegać zaleceń ortodonty.

Aparat metalowy

Chociaż aparat metalowy jest standardową metodą prostowania jednego zęba, dostępne są pewne alternatywy, które mogą być bardziej skuteczne. Niektóre z tych zabiegów wymagają więcej czasu do ukończenia niż inne, a istnieje kilka zagrożeń, które należy rozważyć przy wyborze, który typ jest odpowiedni dla Ciebie. Na szczęście istnieją opcje dla osób z niewielkimi problemami i bardziej rozległymi potrzebami ortodontycznymi. Aby dowiedzieć się więcej o opcjach dostępnych dla Ciebie, czytaj dalej. Poniżej wymieniono niektóre z zalet i wad aparatów metalowych.

Aparaty metalowe działają poprzez wywieranie nacisku na zęby. Metalowy drut łuku i inne części, które utrzymują zęby na miejscu, współpracują ze sobą, aby przesunąć zęby do pożądanej pozycji. Aparat ortodontyczny wykorzystuje również elastyczne taśmy do wywierania nacisku na poszczególne zęby, dzięki czemu można je skuteczniej wyrównać. Aparat ortodontyczny wymaga zazwyczaj okresowych kontroli u ortodonty, a każda wizyta będzie inna. Główną zaletą aparatu metalowego jest to, że nie odbarwia się ani nie blaknie.

Niektórzy ludzie obawiają się metalowych zamków. Chociaż mogą one nie mieć tak wielu zalet jak tradycyjne aparaty ortodontyczne, urządzenia te są bardziej przystępne niż inne opcje. Ponadto można wybrać kolory aparatów, aby nadać sobie modny wygląd. Wreszcie, aparaty metalowe mogą wymagać bardziej uważnego monitorowania diety. Różnego rodzaju słodkie pokarmy mogą powodować gromadzenie się płytki nazębnej wokół metalowych zamków, co może prowadzić do uszkodzenia zębów.

Aparat samoligaturujący

Wiele zalet aparatu samoligaturującego wiąże się z jego prostotą i szybkością leczenia. Ten rodzaj aparatu ortodontycznego wykonany jest z metalowej lub półprzezroczystej ceramicznej podstawy, która sprawia, że są one mniej widoczne i zmniejszają nacisk wywierany na zęby. Czas leczenia może być skrócony o sześć miesięcy. Aparaty samoligaturujące wymagają również rzadszych wizyt u ortodonty. Oprócz zmniejszenia liczby wizyt w gabinecie, aparat samoligaturujący może szybciej wyprostować jeden ząb.

Tego typu aparaty mogą być dobrym rozwiązaniem dla dorosłych i dzieci, którzy martwią się o wygląd swoich zębów. Mogą być wykonane na zamówienie, aby idealnie pasowały do Twoich zębów i są łatwe do noszenia. Są one jednak bardziej widoczne niż aparaty lingwalne i wymagają więcej uwagi i troski. Należy skonsultować się ze swoim ortodontą na temat tego, który rodzaj aparatu byłby najbardziej odpowiedni w danej sytuacji.

Kolejną zaletą aparatów samoligaturujących jest ich szybkość. Ponieważ nie wymagają one regularnych wizyt u dentysty, są bardziej przystępne cenowo niż tradycyjne aparaty. Ich cena może się jednak różnić w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia. Podczas gdy w przypadku niektórych aparatów samoligaturujących wyprostowanie jednego zęba może trwać zaledwie kilka miesięcy, inne mogą wymagać nawet 30 miesięcy leczenia. Czas potrzebny do wyprostowania jednego zęba za pomocą aparatu samoligaturującego może wahać się od dwunastu do trzydziestu miesięcy, dlatego konieczne jest omówienie tego z ortodontą.

Invisalign aligners

Jeśli zastanawiasz się, jak wyprostować jeden ząb za pomocą alignerów Invisaligne, nie jesteś sam. Wielu pacjentów zastanawia się, czego powinni oczekiwać od tego procesu, a ten artykuł odpowie na wszystkie Twoje pytania. Alignery Invisalign działają poprzez stopniowe przesuwanie zębów do właściwej pozycji. Ich działanie polega na naprzemiennym zakładaniu zestawu alignerów co dwa tygodnie. Ta prosta procedura prostuje zęby bez bólu i metalowych aparatów.

Przez większość czasu pacjenci noszą aligner przez około dwadzieścia godzin dziennie i mogą go zdjąć, aby umyć zęby. Pacjenci zazwyczaj noszą aligner przez około dwa tygodnie, ale można go zdjąć w razie potrzeby, aby wyczyścić zęby lub użyć nici dentystycznej. Procedura ta może znacznie zwiększyć pewność siebie i poprawić wygląd. Większość pacjentów stwierdza poprawę uśmiechu w ciągu dwóch tygodni. Możesz również uzyskać bezpłatną konsultację dzwoniąc do ortodontów pod numer (08) 9364 8020.

Pierwszym krokiem do wyprostowania pojedynczego zęba jest określenie przyczyny Twojego nieprawidłowego ustawienia. Niezależnie od tego, czy jest to spowodowane zwężeniem sklepienia jamy ustnej, czy też przepełnieniem, istnieje prawdopodobnie jakaś przyczyna. Tak czy inaczej, zęby mogą być nieprawidłowo ustawione i wymagają przesunięcia. Invisalign to świetna opcja dla osób z tego typu problemem.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *