Co stosować na ranę po usunięciu zęba

Po usunięciu zęba dobrze jest utrzymywać ranę w czystości. Najlepiej trzymać kawałek gazy w miejscu ekstrakcji przez około 5 minut, a następnie zmienić go. Jeśli nie możesz znaleźć żadnej gazy, możesz spróbować torebki z herbatą. Aby ją wysterylizować, namocz torebkę w gorącej wodzie przez około dziesięć minut. Następnie, delikatnie ugryźć na nim. Będziesz także chciał trzymać inne przedmioty z dala od miejsca ekstrakcji i unikać plucia.

Okłady z gazy pomagają spowolnić i zatrzymać krwawienie

Po usunięciu zęba będziesz chciał wiedzieć, co zrobić, aby zatrzymać krwawienie. Okłady z gazy mogą pomóc w zatrzymaniu krwawienia i należy je umieścić na ranie na około 45 do 60 minut. Możesz również użyć torebki herbaty, aby zatrzymać krwawienie, ponieważ zawiera ona kwas taninowy. Podczas używania torebki z herbatą, upewnij się, że umieściłeś ją w dobrej pozycji, tak aby gaza wywierała wystarczający nacisk na ranę.

Należy zmieniać okład z gazy co dwie godziny, chyba że jest on mocno nasączony lub zanieczyszczony. Częste zmiany mogą zaburzyć skrzep i spowodować większe krwawienie. Możesz również pić czyste płyny, takie jak woda lub mleko, ale nadal dobrze jest zmieniać gazę po każdej zmianie. Powinieneś zauważyć, że krew na gazie zmniejsza się z każdą zmianą i stopniowo przechodzi z koloru czerwonego do białego. Po ustaniu krwawienia powinien powstać biały obszar.

Unikanie słomek

Pierwsze kilka dni po usunięciu zęba to krytyczny czas dla procesu gojenia. Jeśli nie odczekasz tego czasu, możesz spowodować dalsze krwawienie i suchy zębodół. Do tego czasu należy unikać plucia i palenia. Plucie może zaburzyć skrzep krwi i utrudnić proces gojenia. Unikaj również połykania płynów zanieczyszczonych śliną. To tylko kilka z rzeczy, których należy unikać podczas gojenia.

Następnego dnia powinieneś unikać używania słomek do przykładania do rany. Picie przez słomkę może spowodować rozluźnienie skrzepu krwi. Może również wytworzyć ssanie w ustach, co może dodatkowo podrażnić ten obszar. Oprócz powodowania bólu, plucie może również spowodować usunięcie skrzepu, co może doprowadzić do powstania suchego gniazda.

Unikanie palenia

Jeśli palisz, możesz chcieć unikać okolic rany po ekstrakcji zęba. Palenie, zwłaszcza tradycyjnego tytoniu, może podrażnić ranę i spowodować powstanie suchego gniazda, co nie jest dobrym wynikiem. Ten artykuł wyjaśni Ci niebezpieczeństwa związane z paleniem i poda kilka opcji odwrócenia uwagi. Możesz również rozważyć użycie plastra nikotynowego lub gumy do żucia, aby mieć zajęte ręce. Jednak żucie tytoniu nie jest zalecane, ponieważ może uszkodzić usta i szczękę. Można również unikać urządzeń do waporyzacji, ale działają one na tych samych zasadach, co palenie. Zmniejszają one ilość substancji chemicznych w ustach, ale nie zatrzymują czynności ssania.

Papieros będzie miał podobny wpływ na obszar po usunięciu zęba. Ruch ssania zakłóci skrzep krwi, który utworzy się nad tą okolicą. Ponadto otwarta rana w jamie ustnej jest podatna na zakażenie i nieświeży oddech. Palenie może również przedłużyć proces gojenia i zwiększyć ryzyko infekcji. Ważne jest więc, aby unikać palenia na ranie po usunięciu zęba. Jeśli palisz, pamiętaj, aby powstrzymać się od tego przez kilka dni.

Unikanie pokarmów

Po usunięciu zęba należy unikać spożywania pokarmów twardych, lepkich lub zawierających małe ziarna. Takie pokarmy mogą pozostawić małe kawałki, które utknęły między zębami, co może podrażnić ranę i utrudnić proces gojenia. Ponadto najlepiej jest unikać napojów alkoholowych, ponieważ mogą one powodować podrażnienia i wchodzić w interakcje z lekami przepisanymi przez chirurga jamy ustnej. Zamiast tego należy skupić się na spożywaniu miękkich, płynnych pokarmów. Przez pierwsze kilka dni należy unikać ssania przez słomkę, ponieważ może to spowodować powstanie skrzepów krwi nad nacięciem. Ponadto ssanie przez słomkę może zwiększyć szanse na zakażenie.

Po zakończeniu ekstrakcji można zacząć jeść miękkie pokarmy. Staraj się unikać lodów, zup, budyniu, jogurtu i płatków śniadaniowych. Unikaj używania słomki po ekstrakcji, ponieważ może to spowodować rozejście się skrzepu, co prowadzi do jeszcze większego bólu i obrzęku. Ponadto należy unikać plucia lub ssania przez słomkę do czasu całkowitego zagojenia się rany. Należy również unikać spożywania alkoholu zaraz po ekstrakcji.

Kiedy należy zgłosić się do dentysty po usunięciu zęba

Po usunięciu zęba dentysta prawdopodobnie poda Państwu leki przeciwbólowe, aby złagodzić dyskomfort i zmniejszyć obrzęk. Chociaż środki przeciwbólowe dostępne bez recepty są na ogół skuteczne, należy rozważyć zapytanie dentysty, czy można przyjąć silniejszy preparat. W przypadku dzieci zalecana jest dostępna bez recepty wersja paracetamolu z kodeiną. Jeśli konieczna jest trudna ekstrakcja, lekarz może przepisać także lek przeciwzapalny lub preparat z paracetamolem z kodeiną. Niektórzy dentyści przepisują również antybiotyki lub inne leki w celu zmniejszenia obrzęku i bólu.

Po usunięciu zęba należy pamiętać, że proces gojenia wymaga czasu. W większości przypadków szwy rozpuszczą się w ciągu trzech do 14 dni. Jeśli szwy nie były resorbowalne, należy umówić się na kolejną wizytę w tym terminie. Dodatkowo, puste gniazdo wypełni się kością i przyległymi tkankami, stopniowo wygładzając to miejsce. Lekarz stomatolog omówi z Państwem konkretne potrzeby i czas rekonwalescencji.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *