Jak aparat ortodontyczny wpływa na wygląd?

Wygląd uśmiechu może być drastycznie zmieniony przez noszenie aparatu ortodontycznego. Istnieje wiele korzyści wynikających z noszenia aparatu ortodontycznego, a oto cztery, o których powinieneś wiedzieć. Zmiękczą one Twoje usta, linię szczęki, usta i symetrię twarzy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. Poniżej wymieniono najczęstsze powody, dla których ludzie noszą aparaty ortodontyczne:

Z dumą prezentujemy treść stworzoną na zamówienie portalu dentystka.info

Symetria twarzy

Symetryczna twarz to idealny wygląd. Idealne ustawienie szczęki pomaga w żuciu i mówieniu, nie powodując nadmiernego zużycia zębów i dziąseł. Pacjenci z poważnymi nadgryzami zwykle doświadczają większych zaburzeń w budowie twarzy. W niektórych przypadkach asymetria twarzy może być nawet bolesna. W tym artykule omówiono, w jaki sposób aparat ortodontyczny może pomóc w przypadku asymetrii twarzy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. Najpierw jednak omówmy, czym jest asymetria twarzy.

Asymetria twarzy jest bardzo częstym problemem. Może być spowodowana genetyką lub problemami rozwojowymi. Poważna asymetria może wpływać na funkcjonowanie dolnej części czaszki, co może prowadzić do innych problemów zdrowotnych. Na szczęście aparat ortodontyczny może często skorygować ten problem bez operacji. Zdjęcia rentgenowskie mogą być również wykorzystywane do badania kości całej twarzy. Zabiegi chirurgiczne są zarezerwowane dla najpoważniejszych przypadków asymetrii twarzy.

Asymetria twarzy może być spowodowana silnym stłoczeniem, nadgryzieniem lub problemami z rozstawieniem zębów. Niezależnie od tego, czy jest to spowodowane nadgryzem czy podgryzem, aparat ortodontyczny może pomóc skorygować te problemy i poprawić symetrię twarzy. Jeśli jedna strona twarzy ma zbyt dużo miejsca, podbródek danej osoby może być zbyt duży lub zbyt mały. W przypadku nadmiernego zgryzu szczęka może znajdować się wyżej niż policzki, przez co podbródek może wydawać się wyższy niż powinien.

Asymetria dolnej szczęki może również powodować asymetrię twarzy. Usta underbites będą najbardziej oczywistym przypadkiem asymetrycznego wzrostu, a underbites będzie miał najbardziej drastyczną zmianę w symetrii twarzy. Zgryzy krzyżowe są mieszanką underbites i crossbites, z przednimi zębami spoczywającymi za dolnymi. Underbites i crossbites najłatwiej będzie skorygować za pomocą aparatu ortodontycznego.

Linia szczęki

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak aparat ortodontyczny wpływa na wygląd linii szczęki, to nie jesteś sam. W rzeczywistości wielu dorosłych i młodych ludzi jest zaskoczonych, gdy dowiadują się, że ich linia szczęki zmieni się po założeniu aparatu ortodontycznego. Te urządzenia ortodontyczne działają w celu poszerzenia łuku szczęki i stworzenia większej ilości miejsca dla zębów. Podczas gdy aparaty ortodontyczne dla dorosłych nie są tak skuteczne w zmianie wyglądu linii szczęki, dzieci noszące aparaty dystansowe i ekspandery zauważą pewne widoczne zmiany w linii szczęki.

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak aparat ortodontyczny wpływa na wygląd linii szczęki, istnieje wiele powodów, dla których warto go założyć. Na przykład nadgryz jest częstym schorzeniem ortodontycznym. Zaburzenie to powoduje, że dolne zęby są nieco przed górnymi, co powoduje, że dolna szczęka wystaje. Nadgryz lub przepełnienie może również wpływać na brodę i policzki. Gdy linia szczęki wygląda nie tak, jak powinna, może sprawić, że będziesz wyglądać na bardziej obwisłą i mieć nieatrakcyjny kształt twarzy.

Nadgryz, czyli nieproporcjonalnie duża szczęka, może powodować lekkie odchylenie żuchwy, a sama kość szczękowa może nieco wystawać. Najbardziej oczywistym sposobem rozwiązania tego problemu jest noszenie aparatu ortodontycznego. Aparaty te mają za zadanie rozluźnić mięśnie dolnej części twarzy, dzięki czemu mogą zmienić położenie szczęki. Nie zmieniają one jednak ogólnej struktury szczęki. Jeśli jednak kość szczęki jest zbyt wysunięta, aparat ortodontyczny nie będzie w stanie skorygować tego problemu.

Underbites to kolejny często spotykany problem. Gdy dolne zęby znajdują się przed górnymi, powodują one niedorozwój. Podogonie powoduje również, że dolna szczęka jest wysunięta, co sprawia, że twarz wydaje się pusta. Zabieg ortodontyczny na niedorozwój pomoże Ci skorygować ten problem, a także poprawić ustawienie zębów. Dzięki temu linia szczęki będzie wyglądać bardziej naturalnie i symetrycznie. Może to znacznie poprawić Twoją pewność siebie i poczucie własnej wartości.

Założenie aparatu ortodontycznego może również naprawić zgryz otwarty, co oznacza, że przednie zęby nie stykają się ze sobą po zamknięciu ust. Może to prowadzić do krzywego uśmiechu, a nawet powodować problemy z oddychaniem. Aparat ortodontyczny spowoduje, że zęby wrócą do swojej normalnej pozycji, co pozwoli Ci zamknąć usta w sposób naturalny i wygodny. Sprawi to również, że Twoja twarz będzie wyglądać młodziej! Jeśli więc martwisz się o swoje usta, rozważ leczenie ortodontyczne.

Overbite

Overbites są częstym problemem u młodzieży i dorosłych, ale istnieją również przyczyny w wieku dorosłym, takie jak brak lub stłoczenie zębów w dolnej szczęce. Większość przypadków nadgryzu leczy się za pomocą aparatów ortodontycznych. Ortodonci mogą wykorzystać zdjęcia rentgenowskie, aby określić rodzaj nadgryzu, który masz. Następnie za pomocą zamków i drutów przesuwają zęby do właściwego ustawienia.

U dzieci z nadgryzem początkowe leczenie może polegać na zastosowaniu ekspandera podniebienia, który zwiększa rozmiar szczęki. Ułatwi to aparatowi ortodontycznemu przesuwanie zębów i zminimalizuje konieczność ich ekstrakcji. Wielu rodziców uznaje również, że nadgryz u ich dziecka jest problemem ortodontycznym. Nadgryz jest związany z wieloma problemami zdrowotnymi i psychologicznymi, które można rozwiązać za pomocą aparatu ortodontycznego.

Jeśli czujesz się samoświadomy z powodu swojego nadmiernego zgryzu, leczenie ortodontyczne jest doskonałym sposobem na jego skorygowanie. Nie tylko poprawi Twój uśmiech, ale także zwiększy Twoją pewność siebie w sytuacjach zawodowych i społecznych. Posiadanie prostych zębów sprawi również, że poczujesz się lepiej o sobie i będzie łatwiejsze do pielęgnacji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak aparat ortodontyczny wpływa na wygląd nadgryzu, zadzwoń do ortodonty już dziś.

W przypadku poważniejszych nadgryzów aparat ortodontyczny może być stosowany tylko w połączeniu z innymi metodami leczenia, takimi jak chirurgia. W takich przypadkach leczenie ortodontyczne musi być połączone ze specjalistycznym zabiegiem chirurgicznym mającym na celu wyrównanie szczęki. Połączenie leczenia ortodontycznego zapewni najlepsze wyniki dla Twojej jamy ustnej. W leczeniu nadmiernego zgryzu może być zalecane połączenie leczenia ortodontycznego. Może zaistnieć potrzeba noszenia aparatu ortodontycznego, aby naprawić niedorozwój lub wyprostować zęby.

Jeśli masz głęboki przodozgryz, proces leczenia może być bardzo długi. Jeśli zęby są bardzo krzywe lub przepełnione, konieczne może być noszenie aparatu przez co najmniej dwa lata. Po zdjęciu aparatu będziesz potrzebować również aparatu utrzymującego zęby w prawidłowym ustawieniu. Jeśli nie chcesz czekać na dwuletnie leczenie, możesz rozważyć leczenie ortodontyczne.

Usta

Wiele osób zastanawia się, czy posiadanie aparatu ortodontycznego będzie miało wpływ na ich usta. Oprócz zmiany ogólnego kształtu twarzy, mogą one zmienić położenie ust, a także zębów znajdujących się za nimi. Ale podczas gdy aparat ortodontyczny może zmienić wygląd ust, nie może zmienić ich kształtu. Na szczęście istnieje inny sposób na zmianę kształtu warg: interceptywne leczenie ortodontyczne zwane ortopedią zębowo-twarzową. Leczenie to jest odpowiednie dla dzieci, których usta rosną nierównomiernie i mają złe relacje zgryzowe.

Chociaż aparat ortodontyczny ma głęboki wpływ na wygląd ust, to ból i dyskomfort związany z noszeniem aparatu po pewnym czasie mija. Dzieje się tak dlatego, że usta zaczną się dostosowywać do nowego kształtu aparatu. Proces ten może zająć więcej czasu, jeśli masz małe usta lub problem ze stłoczeniami. Jednak pomimo tych niedogodności, aparat ortodontyczny jest wart czekania.

Kiedy spojrzysz w lustro i zdasz sobie sprawę, że Twoje usta nie wyglądają tak atrakcyjnie, jak mogłyby wyglądać, prawdopodobnie będziesz się zastanawiać, jak aparat ortodontyczny wpływa na Twoje usta. Istnieje wiele różnych powodów, dla których wygląd ust może być nieatrakcyjny. Najczęstszą przyczyną jest otwarty zgryz, który uniemożliwia prawidłowe zamykanie ust. Może to skutkować dużym podbródkiem lub wystającą dolną szczęką. Jeśli podejrzewasz, że to właśnie zgryz otwarty jest przyczyną wystających ust, aparat ortodontyczny może pomóc w skorygowaniu tego problemu, co pozwoli uzyskać bardziej miękki, naturalny wygląd.

Inne przyczyny wyglądu ust mogą obejmować wąskie podniebienie twarde. Wąskie podniebienie twarde może powodować asymetrię twarzy i uniemożliwiać wygodne spanie. Otwarty zgryz może również powodować wysuwanie się warg na zewnątrz przy zamkniętych ustach. W takim przypadku aparat ortodontyczny poprawi ogólny wygląd ust i sprawi, że będziesz wyglądać bardziej atrakcyjnie. Jeśli Twoje usta są zbyt szerokie, możesz mieć otwarty zgryz, który powoduje, że Twoje usta wystają na zewnątrz z profilu.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *