Co zrobić, gdy ząb wyrasta z boku dziąsła

Ząb wyrastający z boku dziąsła jest znany jako Exostosis. Może być ona spowodowana przez jeden z trzech czynników: Zęby mądrości, zęby przedtrzonowe i Exostosis. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tych problemach i co możesz z nimi zrobić. W niektórych przypadkach luka może być dość bolesna, zwłaszcza jeśli dostanie się do niej chrupiące jedzenie. Chociaż szczelina może być niewygodna, w końcu zniknie. W międzyczasie możesz zadbać o ból, ostrożnie żując i używając płynu do płukania ust.

Egzostoza

Poniżej wymieniono kilka różnych przyczyn egzostozy. Stan ten dotyczy od jednego do dwóch procent populacji i jest zwykle zauważalny w fazie wzrostu kości. Zwykle pojawia się jako guzek lub wypukłość. Może znajdować się w różnych miejscach, w tym kości długich nogi, górnej części ramienia i łopatki. Często egzostoza jest łagodna. W poważniejszych przypadkach można zastosować zabieg chirurgiczny w celu usunięcia narośli kostnej.

Istnieje kilka metod usuwania narośli. Dentysta może usunąć narośl za pomocą zabiegu chirurgicznego w jamie ustnej. Podczas tego zabiegu chirurg ustny wykonuje nacięcie w dziąśle i podnosi miękką tkankę, aby odsłonić przerost. Następnie chirurg przycina kość za pomocą szybkiej ręki dentystycznej. Czasami procedura ta jest wykonywana z pomocą lasera stomatologicznego. Po usunięciu przerostu tkanka miękka jest zszywana z powrotem na miejsce.

Lokalizacja wyrośli kostnej decyduje o rodzaju egzostozy. Najczęściej spotykane są te na dachu jamy ustnej i pod językiem. Czasami, w zależności od typu, wyrostki znikają samoistnie. Wyrostki policzkowe są zazwyczaj pojedyncze, choć niektóre są obustronne. Ząb dotknięty chorobą może być również wybity lub nieprawidłowo ustawiony.

Pacjent może doświadczyć egzostozy policzkowej podczas badania jamy ustnej. Stan ten jest bezbolesny i zazwyczaj nie stanowi powodu do niepokoju. Może jednak powodować wzrost niepokoju pacjenta związanego z higieną jamy ustnej i niską estetyką. Jeśli utrzymuje się, może powodować zaleganie pokarmu w tym miejscu i pogarszać stan zdrowia przyzębia. Egzostozy policzkowe mogą być również związane ze zwiększonym krwawieniem podczas szczotkowania zębów. Na szczęście nie są to stany zagrażające życiu i mogą być z powodzeniem leczone chirurgicznie.

Zęby mądrości

Istnieje kilka problemów związanych ze sposobem ustawienia zębów mądrości i ważne jest, aby poddać je ekstrakcji, zanim zaczną sprawiać ból. Efektem ubocznym tego stanu jest odsłonięcie korzeni zębów, co czyni je podatnymi na ubytki i inne problemy. Co więcej, położenie implantów może spowodować przesunięcie się pozostałych zębów, pozostawiając między nimi małe otwory, w których może zalegać pokarm. Gdy tak się stanie, może to prowadzić do poważnej infekcji zwanej pericoronitis, która może powodować silny ból.

Proces ekstrakcji zębów mądrości jest stosunkowo łatwy, ale ważne jest, aby być przygotowanym. Zabieg obejmuje kilka etapów. Najpierw dentysta zastosuje miejscowe znieczulenie do bolesnej części zęba, a następnie podzieli go na części. Jeśli po raz pierwszy odczuwasz ból związany z ekstrakcją zębów mądrości, dentysta prawdopodobnie przeprowadzi zabieg chirurgiczny w celu usunięcia zęba.

Trzeci ząb trzonowy wyrasta jako ostatni, więc jeśli zęby mądrości nie wyrosły w pełni, mogą znaleźć się w niewłaściwym miejscu. Przestrzeń pomiędzy zębami mądrości a sąsiednimi zębami może stać się pożywką dla bakterii, co może prowadzić do infekcji. Ponadto częściowo wyrżnięte zęby mądrości mogą powodować nieestetyczne przestrzenie między zębami, a te przestrzenie mogą być pożywką dla bakterii.

Należy koniecznie udać się do dentysty, jeśli zauważysz, że Twoje zęby mądrości wyrastają z boku dziąsła. Twój dentysta będzie mógł wyjaśnić Ci różne dostępne opcje. Jeśli od dłuższego czasu cierpisz z powodu bólu spowodowanego tym schorzeniem, dentysta może być w stanie pomóc Ci znaleźć lepsze rozwiązanie. Możesz również spróbować odwiedzić chirurga jamy ustnej, aby usunąć zęby.

Przedtrzonowce

Twoje dziecko ma około sześciu lub siedmiu lat, kiedy pierwsze zęby stałe zaczynają wyrastać z dziąsła. Możesz się martwić o zęby swojego dziecka, ale bądź pewien, że zazwyczaj wyrastają one bez problemów. Ważne jest, aby dowiedzieć się o problemach, które mogą wystąpić podczas rozwoju zębów stałych u dzieci, abyś wiedział, czy wymagają one wizyty u dentysty. Oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę.

Po pierwsze, pamiętaj, aby szczotkować tylko jeden ząb na raz. Jeśli ząb wyrasta od strony dziąsła, ważne jest, aby nie wywierać na niego zbyt dużego nacisku. Powstały ząb może boleć, jeśli w przestrzeń dostanie się chrupiące jedzenie. Na szczęście problem ten z czasem ustąpi. W międzyczasie należy uważać na szczotkowanie tego miejsca i powstrzymać się od spożywania chrupiących pokarmów. Aby zminimalizować ból, użyj płynu do płukania ust lub lodu.

Jeśli dziecku wypadł ząb, należy szukać pomocy. Być może dziecko będzie w stanie samodzielnie go wyrwać. Możesz też umówić się na wizytę u stomatologa dziecięcego. On lub ona zaleci sposób leczenia i pomoże ustabilizować ząb. Jeśli ząb jest luźny i wypadł ze swojego miejsca, należy skonsultować się ze stomatologiem dziecięcym.

Należy zgłosić się do dentysty, jeśli dodatkowe zęby są uciążliwe. Problem może ujawnić rutynowe zdjęcie rentgenowskie lub tomografia komputerowa. Hiperdoncja może opóźnić wyrzynanie się zębów stałych, powodować choroby dziąseł i krzywe zęby. Jeśli jesteś zaniepokojony, zastosuj niesterydowe leki przeciwzapalne, aby złagodzić ból. Na koniec pamiętaj o utrzymywaniu prawidłowej higieny jamy ustnej, aby zapobiec innym problemom stomatologicznym.

Objawy

Istnieje kilka objawów śmierci zęba. Niektóre osoby odczuwają lekką tkliwość podczas żucia. Inni mogą odczuwać pulsujący ból. W niektórych przypadkach ząb może ulec zakażeniu i rozwinąć się w nim czyrak przypominający pryszcz, z którego wypływa nagromadzona ropa. Taka sytuacja może być bolesna dla osoby dotkniętej chorobą i jej rodziny. Dentysta może pomóc w ustaleniu, czy sytuacja ta jest związana z zębem.

Uszkodzony ząb nazywany jest zębem zatrzymanym. Uszkodzony ząb powoduje ból, dyskomfort i często nieprzyjemny oddech. Symptomy problemów związanych z zębami obejmują nieświeży oddech i zwiększone ryzyko wystąpienia choroby dziąseł. Oprócz bólu związanego z wybitym zębem, osoba może również cierpieć z powodu spuchniętego stawu szczękowego, choroby dziąseł i ropnia.

Leczenie

Leczenie, gdy ząb wyrasta z brzegu dziąsła, może być wykonane z różnych powodów. Chociaż zęby zatrzymane zazwyczaj nie powodują bólu, to jednak mogą wymagać opieki stomatologicznej. W niektórych przypadkach pierwotny ząb dziecka będzie zanurzony w linii dziąseł, co wymaga interwencji. Ten sam problem może pojawić się, gdy dziecko dorasta i wchodzi w okres dojrzewania. Dorosłe zęby mogą wyrastać pod nienaturalnym kątem, co wpływa na ich wygląd.

Jeśli problem jest łagodny, leczenie, gdy ząb wyrasta z boku, może być wszystkim, co jest potrzebne do skorygowania stanu. Chociaż zęby ektopowe zwykle ulegają samoregeneracji po trzech do sześciu miesięcy, poważniejsze przypadki wymagają leczenia. Nieleczone zęby ektopowe mogą trwale uszkodzić sąsiednie przedtrzonowce lub spowodować stłoczenie pozostałych zębów.

W niektórych przypadkach dodatkowy ząb może być oznaką choroby podstawowej. Niektóre osoby z hiperdoncją mogą mieć również zaburzenie zwane zespołem Gardnera, które zwiększa ryzyko rozwoju guzów. Zaburzenie to może również powodować wczesny początek raka jelita grubego. W niektórych przypadkach leczenie może obejmować usunięcie zęba nadliczbowego. Dentysta będzie w stanie określić, czy dodatkowy ząb musi zostać usunięty.

Niezależnie od przyczyny, dodatkowe zęby mogą wpływać na zdrowie jamy ustnej dzieci. Wczesne podjęcie leczenia może zapobiec przyszłym problemom stomatologicznym, takim jak leczenie ortodontyczne. Nawet jeśli nie zauważasz żadnych objawów, ząb wyrastający z boku dziąsła jest powodem do niepokoju. W najgorszym przypadku ząb może zostać trwale usunięty. Dentysta będzie mógł zdiagnozować problem i zalecić odpowiednie leczenie w zależności od stopnia zaawansowania i lokalizacji problemu.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *