Zdjęcia rentgenowskie w stomatologii – RTG zęba – kiedy się je wykonuje?

Dentysta będzie używał zdjęć rentgenowskich do diagnozowania i leczenia problemów w jamie ustnej. Zdjęcia rentgenowskie CBCT i panoramiczne należą do trzech rodzajów stomatologicznych zdjęć rentgenowskich. Aby dowiedzieć się więcej o tych różnych zdjęciach rentgenowskich, przeczytaj poniższe artykuły. Ponadto warto wiedzieć, że American Dental Association zaleciło aktualizację wytycznych dotyczących bezpiecznego stosowania promieniowania rentgenowskiego.

Z przyjemnością dzielimy się materiałem, który powstał dzięki współpracy z wylecz-sie.pl

Zdjęcia rentgenowskie zęba

Zdjęcia rentgenowskie zęba są powszechnym narzędziem diagnostycznym. Mogą one pomóc w określeniu ogólnego stanu zębów i dziąseł oraz wykryciu próchnicy między zębami, zmian w kości lub kanałach korzeniowych, a także niektórych rodzajów guzów. Mogą być również przydatne w określeniu przestrzeni potrzebnej dla przychodzącego zęba. Zdjęcia rentgenowskie nie wymagają specjalnego przygotowania, jednak przed zabiegiem należy dokładnie umyć zęby.

Większość rutynowych wizyt u dentysty obejmuje wykonanie zdjęć rentgenowskich. Zdjęcia rentgenowskie są zazwyczaj wykonywane w części koronowej zębów w celu wykrycia oznak próchnicy lub innych problemów. Często wykonuje się je za pomocą zdjęć rentgenowskich typu bitewnego, które pokazują koronowe części zębów. Podczas zabiegu dentysta umieszcza płytkę zgryzową pomiędzy zębami, a aparat rentgenowski umieszcza po obu stronach twarzy pacjenta.

Zdjęcia rentgenowskie CBCT

Zdjęcia rentgenowskie CBCT zębów są wykorzystywane do oceny różnych warunków stomatologicznych, w tym ubytków, chorób dziąseł i raka jamy ustnej. W przeciwieństwie do konwencjonalnej tomografii komputerowej, tomografia CBCT wykorzystuje mniejszą ilość promieniowania do stworzenia obrazu. Aby chronić Cię przed promieniowaniem, Twój dentysta z Peace Haven będzie nosił fartuch ołowiany i inne środki ochronne. Jeśli jesteś w ciąży, dentysta poinformuje Cię o tym z wyprzedzeniem. Dodatkowo, ważne jest, aby wyjąć wszelkie metalowe przedmioty, takie jak aparaty słuchowe, kolczyki lub kolczyki na ciele, jeśli mogłyby one wpłynąć na wyniki badania.

Zdjęcia rentgenowskie CBCT zębów są niezwykle szczegółowe. Chirurdzy szczękowi i ortodonci często wykorzystują te zdjęcia do oceny stanu zdrowia jamy ustnej pacjentów. Ale konwencjonalne zdjęcia rentgenowskie dają tylko obraz pojedynczego obrazu. Z kolei CBCT zębów pokazuje więcej szczegółów i jest mniej kosztowne. A dentysta może wykorzystać te informacje do zaplanowania operacji w jamie ustnej, oszczędzając czas i redukując koszty.

Zdjęcia rentgenowskie okołowierzchołkowe

Zdjęcie rentgenowskie okołowierzchołkowe jest procedurą obrazowania, która wykonuje pełne zdjęcie radiologiczne zęba. Zazwyczaj stanowi ono część pełnego zestawu zdjęć rentgenowskich, ale często jest wykonywane samodzielnie w celu oceny pojedynczego zęba lub obszaru wokół niego. Zdjęcia te są pomocne w rozpoznawaniu problemów stomatologicznych znajdujących się poniżej linii dziąseł.

Rentgen okołowierzchołkowy służy do określenia, czy konieczne jest wykonanie kanału korzeniowego, a także do monitorowania jego postępów. W przeciwieństwie do zdjęcia zgryzowego, na którym widać cały ząb, na zdjęciu okołowierzchołkowym widać strukturę szkieletową wokół zęba. Panoramiczne zdjęcie rentgenowskie może również wykryć zatrzymane zęby mądrości lub ciała obce w jamie ustnej.

Panoramiczne zdjęcia rentgenowskie

Panoramiczne zdjęcia rentgenowskie to obrazy powstałe przez połączenie wielu zdjęć rentgenowskich. Ten rodzaj radiografii może zapewnić bezprecedensowy widok całej jamy ustnej, w tym zębów, struktur nosowych i nerwu żuchwowego. Obrazy te są szczególnie przydatne do diagnozowania i planowania leczenia. Procedura ta jest zwykle wykonywana przed bardziej inwazyjnym zabiegiem, takim jak leczenie kanałowe.

Panoramiczny aparat rentgenowski obraca się wokół głowy pacjenta, wykonując zdjęcia całej struktury jamy ustnej i szczęki. Ponieważ zdjęcia wykonywane są na jednym filmie, proces ten jest szybki i bezbolesny. Panoramiczne zdjęcia rentgenowskie są dobrym wyborem dla pacjentów z odruchem wymiotnym lub małych dzieci. Są one również bezpieczniejsze niż tradycyjne zdjęcia rentgenowskie i stanowią cenne narzędzie planowania.

Kobiety w ciąży powinny unikać zdjęć rentgenowskich

Chociaż może być kuszące, aby pominąć badania stomatologiczne w czasie ciąży, procedura ta jest całkowicie bezpieczna. Mimo że promieniowanie rentgenowskie wykorzystuje promieniowanie elektromagnetyczne, ryzyko narażenia na nie jest minimalne. Mimo to zaleca się, aby kobiety w ciąży nosiły fartuchy ołowiane i kołnierze tarczowe. Cyfrowe zdjęcia rentgenowskie również minimalizują ekspozycję. Narażenie na promieniowanie jest minimalne przy tych metodach. Jeśli jednak obawiasz się stomatologicznych zdjęć rentgenowskich, możesz poprosić o wykonanie zabiegów innymi metodami.

Nie są znane żadne skutki uboczne stomatologicznych zdjęć rentgenowskich w czasie ciąży. Kobiety, które chcą poddać się prześwietleniu zębów, powinny poinformować dentystę, że są w ciąży i założyć kołnierz. Wizyty u dentysty w czasie ciąży najlepiej zarezerwować dla nagłych przypadków. Natomiast w przypadku zabiegów elektywnych kobieta ciężarna powinna odłożyć je do czasu po porodzie. Dzieje się tak dlatego, że płód rozwija się najbardziej w pierwszym i drugim trymestrze, a wszelkie prace stomatologiczne w tych kluczowych etapach ciąży mogą zagrozić jego rozwojowi.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *