Kiedy należy usunąć korzeń zęba?

Czasami najlepszym rozwiązaniem jest wyrwanie zęba, a kanały korzeniowe mogą tylko opóźnić jego usunięcie. Jednak w przypadku innych osób kanały korzeniowe jedynie przedłużają to, co nieuniknione. Kanał korzeniowy może jedynie opóźnić ewentualne usunięcie zęba, ale istnieje wiele innych opcji, w tym ekstrakcja. Na szczęście nowoczesna stomatologia umożliwia uratowanie problematycznych zębów. W takich przypadkach bardziej opłacalne może być wyrwanie zęba zamiast próbowania leczenia kanałowego.

Ekstrakcja

Kiedy należy usunąć korzeń zęba? Proces ekstrakcji ma miejsce zazwyczaj wtedy, gdy ząb jest całkowicie lub częściowo zatrzymany, co oznacza, że znajduje się pod dziąsłem lub kością. W obu przypadkach ząb zostaje całkowicie usunięty, choć niektóre fragmenty korzenia mogą pozostać w kości, jeśli podczas ekstrakcji doszło do urazu dziąseł lub kości. Dentysta używa specjalnego narzędzia do usunięcia korzenia zęba.

Procedura usuwania wierzchołka korzenia różni się nieco od tej stosowanej przy usuwaniu korony zęba. Procedura różni się w zależności od lokalizacji wierzchołka korzenia i ilości, która ma zostać usunięta. Zostanie wykonane zdjęcie rentgenowskie, aby potwierdzić rozległość korzenia i określić, czy ząb musi zostać całkowicie usunięty. W zależności od rodzaju zabiegu, dentysta może pozostawić końcówkę korzenia. Przed zabiegiem dentysta zastosuje znieczulenie miejscowe, a w razie trudności może użyć podtlenku azotu.

Jeśli korzeń zęba jest uszkodzony i dentysta kosmetyczny w Puyallup zaleca ekstrakcję, proces ten jest złożony. Pacjenci mogą otrzymać znieczulenie, aby znieczulić obszar, ale może to spowodować ból, gdy znieczulenie zużyje się. Oprócz bólu, procedura może pomóc chronić okoliczne zęby przed infekcjami systemowymi. Posiadanie zainfekowanego zęba może powodować silny ból, a nawet bóle zębów. Czasami ekstrakcja zęba jest jedynym sposobem na uratowanie zębów przed poważnym uszkodzeniem.

Kanał korzeniowy

Jeśli miałeś infekcję zęba, być może zastanawiałeś się: „Kiedy należy wyciągnąć korzeń zęba?”. Twój świadczeniodawca może wykonać zabieg kanałowy, który pozwoli uratować ząb. Po wyleczeniu infekcji możesz otrzymać koronę, aby chronić leczony ząb. Procedura ta trwa od dwóch do trzech tygodni, ale czasami można wykonać koronę w tym samym czasie.

Choć wyrywanie zębów nie jest konieczne, po ekstrakcji powinieneś pozwolić dentyście usunąć wierzchołek korzenia zęba. Chociaż zabieg ten nie jest bolesny, ważne jest, aby po nim odpocząć, aby pomóc w gojeniu się tego miejsca. W ciągu pierwszej godziny po zabiegu należy użyć gazy, aby wywrzeć nacisk na miejsce, w którym usunięto wierzchołek korzenia zęba. Pomoże to zatrzymać krwawienie. Po zakończeniu zabiegu należy zadzwonić do swojego dentysty i umówić się na konsultację.

Uderzenie w twarz może spowodować krwawienie wewnętrzne. W ciężkich przypadkach ubytek lub próchnica mogą zgnić w korzeniu i ostatecznie dotrzeć do nerwu. W rzadkich przypadkach ząb obumrze i będzie wymagał leczenia kanałowego. Leczenie kanałowe może nawet zapobiec konieczności ekstrakcji zęba. Jednak niektóre osoby mogą być uczulone na wypełnienie w korzeniu. Nieudanemu leczeniu kanałowemu towarzyszą objawy takie jak czyrak lub krosta w dziąśle. Jeśli leczenie kanałowe nie powiedzie się, możesz mieć inne możliwości usunięcia zęba.

Cysty

Badanie stomatologiczne może wykazać obecność cyst w pobliżu korzenia zęba. Na zdjęciu rentgenowskim torbiele widoczne są jako dziury lub ciemne plamy. Leczenie torbieli różni się w zależności od pacjenta, a dokładny proces zależy od rozmiaru, lokalizacji i otaczającej tkanki. Niezależnie od przyczyny powstania torbieli, ważne jest, aby jak najszybciej podjąć leczenie.

Dentysta zaleci plan leczenia w oparciu o stan zdrowia pacjenta. Stomatolog może zdecydować, że jedynym sposobem usunięcia torbieli jest ekstrakcja zęba i jego korzenia. W niektórych przypadkach torbiel może być również osadzona w zębie, więc ta opcja leczenia nie zawsze jest konieczna. Jeśli usunięcie zęba nie jest możliwe, w jego miejsce można umieścić materiał do przeszczepu kości. Po usunięciu torbieli higienistka stomatologiczna dokładnie oczyści zęby. Czasami przed usunięciem torbieli przepisywany jest doustny probiotyk, aby zwiększyć ilość dobrych bakterii w ślinie. Zapobiegnie to nawrotom torbieli w przyszłości.

Niektóre torbiele są tak małe, że mogą zostać niewykryte gołym okiem. W celu potwierdzenia diagnozy może być konieczne wykonanie rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej. Rezonans magnetyczny jest często stosowany w celu wykluczenia innych możliwych przyczyn powstawania torbieli. Gdy torbiele rosną na tyle duże, że powodują dyskomfort i ból, dentysta może zdecydować się na usunięcie zęba. Jeśli jest ona zbyt duża, aby ją usunąć, może doprowadzić do próchnicy i zużycia reszty zęba.

Zapobieganie rozprzestrzenianiu się toksyn, bakterii i grzybów

W niedawno przeprowadzonym badaniu przyjrzano się rozprzestrzenianiu się toksyn, bakterii i grzybów w zębach, które przeszły leczenie kanałowe. Badanie wykazało, że ponad 5 000 zębów leczonych kanałowo zawierało patogeny i silnie działające toksyny. Jedną z potencjalnych przyczyn powstawania tych toksyn jest usunięcie miazgi zęba. W związku z tym istnieje kilka metod zapobiegania rozprzestrzenianiu się toksyn.

Oprócz bakterii i grzybów, korzeń martwego zęba nie ma dopływu krwi. Staje się martwy i niezdolny do życia. Bez dopływu krwi komórki odpornościowe nie mogą zwalczać infekcji i bakterii. Ząb zostaje zakażony bakteriami i grzybami, a infekcja rozwija się wewnątrz komory martwego zęba. Gdy dotrze do narządów leżących poniżej, zacznie wywoływać reakcję zapalną.

Oprócz zapewnienia odpowiedniego oczyszczenia zęba po leczeniu kanałowym, ważne jest również utrzymanie suchości w jamie ustnej po ekstrakcji. Antybiotyki nie powinny być rutynowo przepisywane podczas zabiegów stomatologicznych, zwłaszcza ekstrakcji. Jeśli antybiotyki są przepisywane, pacjenci powinni dokładnie przestrzegać instrukcji. Naturalną obroną organizmu przed rozprzestrzenianiem się bakterii i grzybów jest częste mycie rąk. Zdrowy styl życia obejmuje unikanie nielegalnych narkotyków, zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną.

Środki przeciwbólowe po ekstrakcji

Środki przeciwbólowe na receptę są jedną z najpopularniejszych opcji dla pacjentów po pracach stomatologicznych, ale czy są konieczne? Organizacja Michigan Opioid Prescribing Engagement Network (MOPN) opracowała wytyczne dotyczące przepisywania opioidów, w których zaleca się, aby większość pacjentów po ekstrakcji stomatologicznej nie przyjmowała opioidów. Wyniki mają ważne implikacje dla pacjentów i mogą uzasadniać przegląd stomatologicznych praktyk przepisywania leków. Wspólny plan leczenia obejmuje przyjmowanie 200-mg tabletek ibuprofenu, takich jak ADVIL, co sześć godzin z jedzeniem. Chociaż przyjmowanie tych leków nie uśmierzy całego bólu, pomoże Ci poczuć się lepiej i zmniejszy zapotrzebowanie na opioidy.

Niesteroidowy lek przeciwzapalny (NSAID) może również pomóc złagodzić ból po usunięciu zęba. Przyjmowanie ibuprofenu może pomóc w złagodzeniu łagodnego bólu, ale może nie być wystarczające do przeciwdziałania bólowi związanemu z procesem ekstrakcji. Opioidy powinny być stosowane tylko przez kilka pierwszych dni po zabiegu. Po ustąpieniu dolegliwości pacjenci powinni przejść na inne metody uśmierzania bólu. Jednak przed zastosowaniem NLPZ należy zrozumieć, co one robią i jakie mają skutki uboczne.

Jako lek z grupy NLPZ, ibuprofen może przynieść ulgę w bólu związanym z leczeniem kanałowym lub ekstrakcją zęba mądrości. W przeciwieństwie do opioidów, ibuprofen jest bezpieczny dla zdrowych osób dorosłych, które mogą go przyjmować po zabiegu stomatologicznym. Jeśli jednak stan zdrowia uniemożliwia przyjmowanie ibuprofenu, należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia najlepszego sposobu postępowania.

Rutynowe przeglądy stomatologiczne

Korzenie zębów nie są widoczne gołym okiem, dlatego ważne są rutynowe przeglądy stomatologiczne. Regularne kontrole mogą również wcześnie wykryć problemy, co zapobiega infekcjom. Dzieci często naśladują działania swoich rodziców, więc rutynowe kontrole pomagają chronić ich zęby. Rutynowe badania kontrolne mogą również wykryć oznaki poważnej choroby. Ale kiedy należy usunąć korzeń zęba?

Wykonywanie rutynowych przeglądów stomatologicznych jest jednym z najlepszych sposobów utrzymania zdrowia jamy ustnej oraz zapobiegania chorobom dziąseł i bólowi zębów. Rutynowe czyszczenie może usunąć kamień nazębny i przywrócić naturalny uśmiech. Zadaniem dentysty jest ochrona Twoich zębów i dziąseł przed chorobami dziąseł i próchnicą. Jeśli jednak pominiesz te badania kontrolne, możesz cierpieć z powodu bólu i utraty pracy, które często towarzyszą bólowi zęba.

Rutynowa kontrola stomatologiczna może również ujawnić obecność innych problemów zdrowotnych. Może wykryć guzy, cysty i ubytki kostne. Dentysta zbada również dziąsła oraz inne części jamy ustnej i szyi w poszukiwaniu oznak raka jamy ustnej. Dodatkowo zbada kości szczęki w celu wykrycia choroby przyzębia i oceni, czy masz jakieś złe nawyki. Rutynowe kontrole stomatologiczne nigdy nie powinny być pomijane, a wiele osób decyduje się na pomijanie tych wizyt.

Inwestycja w zachowanie zdrowego zęba

Inwestycja w zachowanie zdrowego zęba po usunięciu korzenia jest korzystna z wielu powodów. Na przykład może zapobiec dalszemu rozpadowi zęba i zapobiec konieczności zastosowania implantu stomatologicznego. Procedura ta poprawia również Twój uśmiech, ponieważ Twoje naturalne zęby są znacznie bardziej atrakcyjne niż most lub proteza. Koszt leczenia kanałowego będzie się różnił w zależności od wielkości i liczby korzeni w zębie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *