Wiercenie zęba polega na użyciu wiertła dentystycznego, strumienia wody lub wiertła wysokoobrotowego w celu usunięcia ubytku. Po wywierceniu ubytku dentysta wypełnia ząb plombą. Chociaż proces wiercenia nie jest szczególnie bolesny, może być dla Ciebie nieco niewygodny. W tym artykule podamy Ci kilka informacji na temat tego, czego możesz się spodziewać. Obejmiemy również kilka powszechnych mitów na temat tego procesu, abyś mógł samodzielnie podejmować decyzje dotyczące leczenia stomatologicznego.
Użycie wiertła dentystycznego do wywiercenia ubytku
Użycie młotka dentystycznego i wiertła do wypełnienia ubytku w zębie to stara i powszechna metoda stosowana przez dentystów. Wiertła są zwykle używane do usunięcia całej próchnicy z ubytku i zmiany kształtu otworu w zębie. Nowoczesne wiertła są szybsze i bardziej precyzyjne niż kiedykolwiek, a ryzyko związane z ich użyciem jest minimalne. Jednak nadal możesz się denerwować wizytą u dentysty, gdy zauważysz ubytek w zębie.
Najlepszym sposobem walki z próchnicą jest unikanie powstawania ubytków w pierwszej kolejności. Jednak nawet przy najlepszych staraniach, czasami ubytki się tworzą. Jeśli tak się stanie, konieczne jest natychmiastowe leczenie ubytku, aby zapobiec długotrwałym problemom. Wiertło stomatologiczne jest jedną z najskuteczniejszych metod usuwania próchnicy i zmniejsza ból związany z zabiegiem. Dodatkowo użycie wiertła dentystycznego pomoże dentyście osiągnąć większą dokładność, co jest ważne w dziedzinie stomatologii.
Użycie strumienia wody do wywiercenia ubytku
W pewnym badaniu naukowcy użyli strumienia wody do wywiercenia ubytku w zębie. Stosując dyszę o średnicy 1 mm, strumień wody wywiercił ubytek o głębokości od 1 do 3 mm na głębokości 764 mm. Strumień wody spowodował powstanie ubytku o nieco nieregularnym kształcie i smukłych filarach szkliwa. Ubytki wykonane strumieniem wody wykazywały znacznie mniejsze mikroprzecieki i szerokość zespolenia niż ubytki wykonane wiertłem wysokoobrotowym.
Wiercenie strumieniem wody miało kilka zalet w porównaniu z innymi technikami stomatologicznymi. Po pierwsze, strumień wody bardzo skutecznie przewiercał się przez szkliwo, nie powodując warstwy mazistej ani oczywistych uszkodzeń termicznych. Oprócz przewiercenia się przez szkliwo, wiercenie strumieniem wody poprawiało retencję materiału wypełniającego. Po drugie, wiercenie strumieniem wody było bardziej skuteczne w przypadku ubytków w zębach niż wiertła wysokoobrotowe, które nie dawały takich samych rezultatów.
Użycie szybkobieżnego wiertła dentystycznego do wywiercenia ubytku
Użycie wiertła dentystycznego do wywiercenia ubytku w sa- mym zębie jest powszechną procedurą, ale nie wszyscy dentyści są adeptami w posługiwaniu się nim. Chociaż stomatolodzy mogą wykonywać te czynności z pomocą książki stomatologicznej, nie mogą udzielać pełnych instrukcji. Na przykład książka stomatologiczna może nie zawierać niezbędnych instrukcji dotyczących używania wiertła stomatologicznego do zakładania stałych wypełnień. Wiertarka o dużej prędkości obrotowej pozwoli dentyście usunąć całą próchnicę z ubytku, zmieniając jednocześnie kształt otworu w zębie. Podczas gdy niektóre wiertła dentystyczne są zasilane elektrycznie, inne wykorzystują siłę człowieka. Pracownicy dentystyczni na wsi często używają roweru do wytworzenia sprężonego powietrza, które zasila szybkie wiertła.
W warunkach klinicznych maksymalna siła potrzebna do wywiercenia ubytku w zębie zależy od średnicy otworu i prędkości posuwu. Te dwa czynniki są ze sobą ściśle powiązane i mają bezpośredni wpływ na stabilność operacji i jakość obrabianego otworu. Rękojeść stomatologiczna z odpowiednią siłą może wyeliminować ból i hałas podczas wiercenia ubytku w zębie.
Wypełnienie ubytku wypełnieniem
Zabieg wypełnienia ubytku wypełnieniem może trwać do godziny. Przed wywierceniem próchnicy dentysta znieczuli dziąsła i zęby. Wypełnienie powstrzyma bakterie przed rozprzestrzenianiem się, ale nie naprawi już powstałych szkód. Dentysta może zalecić środki przeciwbólowe dostępne bez recepty, które pomogą Państwu poradzić sobie z bólem.
Wypełnienie będzie wykonane z żywicy kompozytowej lub amalgamatu srebra/rtęci. Żywice kompozytowe są materiałem złożonym, który może być wykonany tak, aby pasował do koloru zęba. Wypełnienia te są stosunkowo trwałe i nadają się do mniejszych lub średnich uzupełnień w miejscach jamy ustnej, w których pacjent umiarkowanie żuje. Chociaż wypełnienia z żywicy kompozytowej wymagają dłuższego czasu gojenia, są bardziej przystępne niż wypełnienia w kolorze zęba i mają naturalny wygląd.
Jeśli wystąpi którykolwiek z powyższych objawów, należy jak najszybciej udać się do dentysty. Oprócz wypełniania ubytków, dentysta może również zastosować wypełnienie po nawierceniu zęba w celu naprawy uszkodzeń spowodowanych zgrzytaniem zębami. W niektórych przypadkach wypełnienie może się poluzować i spowodować złamanie zęba. W takim przypadku dentysta może zdecydować się na zastąpienie go koroną.
Podobne tematy