Na czym polega czyszczenie kanałów zębowych?

Na czym polega czyszczenie kanałów zębowych? to proces polegający na usunięciu miazgi z korzenia zęba. Kanały są następnie oczyszczane przy użyciu pilników kanałowych o coraz większej średnicy. Pilniki są przetaczane po całej długości zęba, skrobiąc wodą boki kanałów. Po oczyszczeniu ząb jest uszczelniany za pomocą plomby. Oto kilka faktów na temat kanałów zębowych.

Czyszczenie zębów

W pierwszym etapie leczenia kanałowego w zębie wierci się mały otwór. Otwór ten służy do usunięcia miazgi zęba. Następnie dentysta używa pilnika kanałowego do oczyszczenia wnętrza zęba. Pilniki są stopniowo powiększane i pracują na całej długości zęba. Pilniki są następnie pocierane wzdłuż boków kanałów korzeniowych. Następnie używa się wody, aby wypłukać zanieczyszczenia.

W niektórych przypadkach kanał może być zbyt zakrzywiony i pilnik może się złamać. W takich przypadkach dentysta może spróbować odzyskać pilnik, ale może to być niemożliwe. W takim przypadku ząb zostanie wypełniony do poziomu złamanego pilnika, a dentysta będzie ściśle monitorował jego stan. Jeśli infekcja zostanie w porę wychwycona, ząb może nie ucierpieć. Jeśli kanał korzeniowy nie został zakończony pomyślnie, pacjent może wymagać zabiegu chirurgicznego.

Leczenie endodontyczne

Istnieje wiele kontrowersji wokół czyszczenia kanałów zębowych w ramach leczenia endodontycznego. Kontrowersje te dotyczą zarówno długości, średnicy i zwężenia kanałów, jak i metod ich dezynfekcji i leczenia. Leczenie endodontyczne obejmuje również integrację wiedzy z zakresu anatomii stomatologicznej, immunologii i nauk bioinżynieryjnych. Proces ten wymaga systematycznego podejścia i obejmuje szereg etapów.

System SAF to trójwymiarowe, intymne narzędzie obturacyjne stosowane w endodoncji. Został opracowany przez Stephena Cohena, Diplomate of the American Board of Endodontics and Oral Biology. Pozostali autorzy to Zvi Metzger, profesor nadzwyczajny biologii jamy ustnej i endodoncji oraz Bettina Basrani, adiunkt w Zakładzie Endodoncji na Wydziale Stomatologii Uniwersytetu w Toronto.

Zabieg w kanale korzeniowym

Proces oczyszczania kanałów zęba obejmuje użycie instrumentów endodontycznych, takich jak wiertło lub pilnik. Stomatolog najpierw usuwa z zęba uszkodzone tkanki i miazgę, a następnie oczyszcza kanały korzeniowe. Proces ten obejmuje również stosowanie roztworów antyseptycznych, aby zapobiec zakażeniu. W trakcie czyszczenia stosuje się narzędzia tnące, które usuwają zainfekowaną zębinę i nadają kanałowi pożądany kształt. Prawidłowe zagięcie kanału korzeniowego jest również ważne dla uszczelnienia zęba.

Podczas zabiegu bakterie mogą dostać się do przestrzeni miazgi, gdzie znajdują się naczynia krwionośne. Może to doprowadzić do stanu zapalnego i zakażenia. Dentysta może leczyć zapalenie i zakażenie za pomocą antybiotyków. Jeśli dojdzie do zakażenia, ważne jest szybkie podjęcie leczenia, aby nie doszło do jego rozprzestrzenienia. Dentysta może zastosować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty lub antybiotyki, aby zmniejszyć ból. Ponadto po zabiegu pacjenci mogą zauważyć wrażliwość na inne zęby. Jeśli ból jest nie do zniesienia, należy skontaktować się z dentystą.

Materiał wypełniający z gutaperki

Istnieje kilka metod czyszczenia i wypełniania kanałów zębowych. Najpopularniejszym zabiegiem jest wypełnianie kanałów korzeniowych stożkami z gutaperki. Materiał ten nie jest jednak optymalnie dopasowany do kształtu kanału i wymaga specjalnego ukształtowania oraz zastosowania uszczelniacza. Ponadto łatwo ulega korozji. Z tego powodu stożki z gutaperki nie są zalecane do zakrzywionych lub wąskich kanałów korzeniowych.

Gutaperka to gumopodobny materiał wypełniający stosowany do czyszczenia kanałów zębowych. Umieszcza się ją w kanałach korzeniowych za pomocą cementu adhezyjnego. Materiał wypełniający działa jako wypełnienie tymczasowe, które zamyka otwór do czasu wykonania odbudowy. Nieodrestaurowane zęby są bardziej podatne na złamania i należy o nie starannie dbać, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom.

Pilniki do kanałów korzeniowych

Gdy w zabiegach stomatologicznych używane są instrumenty, konieczne jest ich dokładne oczyszczenie po każdym użyciu. Wiele czynności, takich jak wkładanie lub wyjmowanie instrumentów, może prowadzić do błędów proceduralnych. Najczęstszym błędem jest rozdzielenie pilników, co prowadzi do niedostatecznego wypełnienia i perforacji kanału. Na szczęście istnieją sposoby, aby oczyścić te instrumenty i uniknąć ich dalszych problemów. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o krokach zapewniających bezpieczeństwo pilników.

Podczas czyszczenia pilników kanałowych należy bezwzględnie wybrać odpowiedni rozmiar dla każdego przypadku. Pilnik o rozmiarze #15 jest zbyt mały, aby dokładnie zaplanować ściany kanału. Zamiast tego należy użyć pilnika o rozmiarze #40. Ten rozmiar jest bardziej zbliżony do morfologii kanału. Jeżeli pracujesz z dużą powierzchnią wierzchołkową, wybierz pilnik o mniejszej średnicy niż ściana kanału. Pozwoli to na użycie mniejszego pilnika w razie potrzeby.

Urządzenia ultradźwiękowe

Używanie instrumentów ultradźwiękowych do oczyszczania kanałów zębowych może być wielką zaletą w procesie leczenia endodontycznego. Częstotliwość pracy urządzeń ultradźwiękowych może przekraczać 20 000 oscylacji na sekundę, co znacznie przewyższa instrumentację ręczną. Zastosowanie instrumentów ultradźwiękowych może być wykonane jako podstawowa technika czyszczenia, po instrumentacji ręcznej lub jako terapia wspomagająca. Ponieważ instrumenty ultradźwiękowe wymagają aktywnego ruchu względem ścian kanału, nie nadają się do wszystkich procedur endodontycznych.

Ultradźwiękowe urządzenie do czyszczenia kanałów zębowych jest doskonałym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy obawiają się czasu związanego z tradycyjnymi procedurami czyszczenia. Urządzenia te pozwalają na wykonanie czyszczenia w krótszym czasie, jednocześnie umożliwiając dentyście wykonanie doskonałej pracy. Czyszczenie ultradźwiękowe jest również znacznie łagodniejsze niż ręczne skrobanie, więc pacjent powinien odczuwać niewielki dyskomfort. Ponadto dentyści mogą dostosować częstotliwość strumienia ultradźwięków, aby zapobiec wrażliwości lub dyskomfortowi.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *