Rentgenowskie zdjęcia stomatologiczne, znane również jest jako rentgen dentystyczny, rentgen stomatologiczny czy też po prostu rentgen dentystyczny. Są to jedne z najczęściej wykonywanych zabiegów diagnostycznych we współczesnej stomatologii. Wskazań do wykonania stomatologicznych zdjęć rentgenowskich jest wiele, a samo badanie jest bezbolesne, szybkie, nie wymaga także specjalnego przygotowania ze strony pacjenta.
Promienie rentgenowskie a wykonywanie RTG u lekarza stomatologa
Promienie rentgenowskie to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego, które może przejść przez ludzkie ciało i pokazać nam obraz wnętrza naszego ciała.
Promienie rentgenowskie służy do robienia zdjęć zębów i szczęki. Są one przydatnym narzędziem dla dentystów do diagnozowania próchnicy, utraty kości, ubytków, a także innych problemów stomatologicznych. Dentysta będzie musiał ustawić twoją głowę, szyję i klatkę piersiową w taki sposób, aby uzyskać zdjęcie rentgenowskie.
Dentysta nałoży trochę płynu na zęby przed wykonaniem zdjęcia rentgenowskiego, aby mógł zobaczyć, co dzieje się między zębami.
Ważne jest, aby nie ruszać się podczas robienia zdjęcia rentgenowskiego, ponieważ każdy ruch może spowodować zamazane obrazy lub niepełne obrazy.
Skorzystaj z usług Estetique Bielany Wrocławskie: https://www.estetique-wroclaw.pl/, zarezerwuj wizytę już dziś!
Jak funkcjonuje aparat Rentgenowski?
Istnieje wiele różnych typów aparatów rentgenowskich, z których mogą korzystać dentyści. Aparat rentgenowski składa się między innymi z lampy rentgenowskiej, płyty ołowianej (lub ekranu) oraz wzmacniacza obrazu. Stomatolog umieszcza usta pacjenta przed aparatem i wykonuje zdjęcia z pomocą asystentki stomatologicznej lub też radiologa.
Aby zrobić zdjęcie, dentysta powie Ci, abyś wstrzymał przez moment oddech. Dentysta następnie naciska przycisk na urządzeniu, który uwalnia promieniowanie z lampy rentgenowskiej, co powoduje powstanie obrazu na kliszy znajdującej się za tobą.
Sprawdź ofertę Centrum Estetique Wrocław: https://www.estetique-wroclaw.pl/diagnostyka-radiologiczna/
Jak dentysta wykonuje prześwietlenie RTG?
Zdjęcia rentgenowskie RTG to jedno z najważniejszych narzędzi dla dentystów. Używają ich, aby zobaczyć, co dzieje się w twoich ustach i pod dziąsłami. Używają ich również do wyszukiwania ubytków i innych problemów na powierzchni zębów.
Stomatolodzy mogą wykonać RTG na dwa sposoby: wewnątrzustny i zewnątrzustny. Technikę wewnątrzustną stosuje się, gdy trzeba wykonać zdjęcie wnętrza jamy ustnej i gardła, natomiast technikę zewnątrzustną, gdy chcą zrobić zdjęcia zębów na zewnętrznej powierzchni lub kości szczęki z tyłu jamy ustnej.
Do tej pory stomatologiczne zdjęcia rentgenowskie były wykonywane za pomocą konwencjonalnego aparatu z użyciem kliszy. Najpierw na ciało pacjenta nakładany jest specjalny fartuch z gumy ołowiowej, który chroni je przed niepożądanym pochłanianiem promieniowania rentgenowskiego. Folia była umieszczana w ustach pacjenta i zwykle musiała być przytrzymywana palcami. Następnie lekarz lub technik rentgenowski w ciągu kilku sekund wykonał zdjęcie. Dziś jednak stomatologiczne zdjęcia rentgenowskie często wykonuje się już z użyciem aparatu cyfrowym. W związku z tym zamiast kliszy, pacjent wkłada do ust czujnik cyfrowy zabezpieczony jednorazową folią i w ciągu kilku sekund wykonywane jest zdjęcie, które następnie jest wyświetlane na ekranie komputera. Stomatologiczne cyfrowe zdjęcia rentgenowskie charakteryzują się przede wszystkim doskonałą jakością obrazu, a także co najważniejsze pozwalają zdiagnozować szeroki zakres nieprawidłowości w uzębieniu pacjenta.
Podobne tematy