Ropień zęba – objawy i leczenie

Istnieje wiele rodzajów ropnia zęba. Możesz go rozwinąć, jeśli masz słaby układ odpornościowy, zaburzenia autoimmunologiczne lub cukrzycę. Jeśli stosujesz obecnie terapię immunosupresyjną, możesz mieć również zwiększone ryzyko rozwoju ropnia. Jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych objawów, należy zgłosić się do stomatologa. Może być również konieczne wykonanie zdjęć rentgenowskich i leczenie antybiotykami.

Mamy przyjemność przedstawić artykuł przygotowany w porozumieniu z malergia.pl

Objawy ropnia

Nieleczony ropień może prowadzić do wielu nieprzyjemnych objawów. Może wystąpić obrzęk twarzy, nosa i ust, a także ból w okolicy zęba i szczęki. Poważne infekcje zębów mogą nawet rozprzestrzenić się na kości szczęki i krwiobieg, powodując stany zagrożenia życia, takie jak bakteryjne zapalenie opon mózgowych i infekcyjne zapalenie wsierdzia.

Objawy ropnia zęba są podobne do objawów pryszcza – pulsujący ból, obrzęk szczęki i ropa w ustach. Ząb może być również obolały lub tkliwy, a Ty możesz mieć spuchniętą szczękę i trudności z oddychaniem. Jeśli podejrzewasz, że masz ropień, powinieneś od razu udać się do dentysty. Jeżeli ból i opuchlizna nie ustępują, najlepszym sposobem na uzyskanie pomocy w nagłych wypadkach może być wizyta u lekarza rodzinnego.

W ciężkich przypadkach należy podejrzewać ropień zęba, zwłaszcza jeśli w przeszłości źle dbałeś o higienę jamy ustnej lub nie korzystałeś z kontrolnej opieki stomatologicznej. Ropnie w zębie mogą również powodować inne objawy, takie jak gorączka lub limfadenopatia. Należy zgłosić się do dentysty, jeśli zauważysz któryś z tych objawów. Jeśli obrzęk utrzymuje się, lekarz może wymagać wykonania strzykawki zakażenia oportunistyczne.

Na szczęście ropień zębowy można wykryć za pomocą zwykłego zdjęcia rentgenowskiego. Zdjęcie rentgenowskie jest często niezbędne do wykrycia zakażenia, zanim rozprzestrzeni się ono na kość. Objawy ropnia różnią się w zależności od osoby, ale ból może być silny. Regularne sprawdzanie zębów przez dentystę może zapobiec sytuacji, w której ropień stanie się stałym problemem.

Zdjęcie rentgenowskie ropnia

Zdjęcie rentgenowskie ropnia w zębie może pomóc zdiagnozować podstawową przyczynę dolegliwości. Ropnie zębów mogą występować na powierzchni lub głęboko w korzeniu zęba. Pierwszym krokiem w leczeniu ropnia jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Badanie to pomaga dentyście potwierdzić, czy doszło do zakażenia, po czym następuje odpowiednie leczenie.

Zdjęcia rentgenowskie ropnia są niezwykle przydatne w diagnozowaniu ropnia. Ropień może być mały lub duży, promieniowrażliwy i przypominać ciemną pustkę. Ropień może również powodować obrzęk w jamie ustnej, przypominający pęcherz. Sugeruje to, że mógł on istnieć od dłuższego czasu. Badanie rentgenowskie pomoże lekarzowi stomatologowi ustalić, czy przyczyną bolącego zęba jest ropień.

Chociaż zdjęcie rentgenowskie ropnia w zębie może pomóc w ustaleniu przyczyny bólu zęba, ropień jest często przeoczany w swoich wczesnych stadiach. W takich przypadkach zakażenie jest jeszcze niewielkie i nie dotyczy kości. Dlatego jest mało prawdopodobne, aby zdjęcie radiologiczne ujawniło ropień na tym etapie. Należy jednak bezwzględnie jak najszybciej zgłosić się do lekarza dentysty.

Na zdjęciu rentgenowskim ropnia w zębie można uwidocznić ciemne halo wokół wierzchołka korzenia. Jeśli jednak jest on jeszcze młody, będzie zbyt mały, aby uwidocznić ciemne halo. Dentysta dotknie ropnego zęba, aby określić, czy boli on bardziej niż inne zęby w jamie ustnej. Ropny ząb będzie również bardzo bolesny w dotyku lub na zimno.

Antybiotyki stosowane w leczeniu ropnia

Przyjmowanie antybiotyków w celu leczenia ropnia zębów nie jest konieczne, chyba że zakażenie ma charakter ogólnoustrojowy lub rozprzestrzenia się na cały organizm. Istnieją pewne zlokalizowane zmiany w jamie ustnej, które dobrze reagują na leczenie antybiotykami. Należą do nich ropień okołowierzchołkowy, ostre martwicze wrzodziejące zapalenie dziąseł oraz zapalenie okołowierzchołkowe. Na ogół antybiotyki nie są potrzebne w pierwszej połowie ropnia, ponieważ zakażenie jest zlokalizowane i może zostać wyleczone przy nadgorliwej żucie.

Zakażenia zębów mogą być spowodowane kilkoma czynnikami, w tym pracą stomatologiczną lub urazem. Zakażenie zęba może prowadzić do bolesnego obrzęku i wrażliwości oraz może rozprzestrzeniać się na otaczające tkanki. Antybiotyki są leczeniem pierwszego rzutu w przypadku ropnia zęba. Konkretny rodzaj antybiotyku potrzebne zależy od rodzaju mikroorganizmu powodującego zakażenie. Opracowano różne klasy antybiotyków, które atakują bakterie w inny sposób.

Antybiotyk co-amoxiclav jest antybiotykiem o szerokim spektrum działania i jest drugim najczęściej przepisywanym antybiotykiem przez dentystów. Wykazuje wysoką skuteczność wobec szeregu bakterii odontogennych, w tym pałeczek Gram-ujemnych i grzybów. Jest również preferowanym antybiotykiem w leczeniu ciężkich ropni zęba. Mimo to należy podać wysoką dawkę koamoksyklawu.

Ponieważ antybiotyki mają stosunkowo niską skuteczność w oczyszczaniu zakażenia, antybiotyki są zwykle podawane tylko wtedy, gdy zakażenie jest ciężkie. Infekcja może być nadal opanowana, jeśli nie podano antybiotyków, ale niosą one pewne ryzyko. Należy je przyjmować zgodnie z zaleceniami, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych. Antybiotyki powinny być stosowane ostrożnie i zgodnie z zaleceniami dentysty.

Aspiracja igły do ropnia

Metoda aspiracji igły jest opcją drenażu ropni, ale jest to zabieg inwazyjny. Niesie ze sobą ryzyko aspiracji materiału ropnego oraz urazu nacięcia struktur leżących u podłoża. Ponadto wiąże się z różnym stopniem bólu, krwawienia i nawrotu ropnia. Aby zwiększyć skuteczność tego procesu, powinien on zostać powszechnie przyjęty.

Spośród 11 badań włączonych do metaanalizy aspiracja igłowa charakteryzowała się mniejszym odsetkiem nawrotów i szybszym powrotem do normalnej diety niż nacięcie i drenaż. Badacze nie podali jednak, jak długo pacjenci odczuwali objawy ani w jakim stopniu mogli spożywać płyny i produkty stałe po zabiegu. Niektórzy pacjenci, którzy doświadczyli nawrotu, mieli niższe oceny objawów niż ci, którzy mieli nacięcie i drenaż.

Obie metody nacięcia i drenażu mają swoje zalety i wady. Aspiracja igłowa jest mniej inwazyjna, tańsza i łatwiejsza do wykonania, ale nie jest pozbawiona ryzyka. Może jednak pełnić podwójną rolę jako metoda diagnostyczna. Z kolei tępa dysekcja sprzyja drenażowi. Proces dysekcji usuwa bariery tkankowe, umożliwiając dostęp powietrza do jamy ustnej. Zwiększone napięcie tlenowe zmniejsza przeżywalność bakterii beztlenowych.

Jeśli ból jest ograniczony do jamy ustnej, przyczyna zakażenia może nie być oczywista. Objawy obejmują gorączkę, trudności w połykaniu i obecność ciał obcych. Oprócz bólu pacjenci mogą odczuwać trismus (zapalenie przestrzeni gardłowo-oskrzelowej) i głos „gorącego ziemniaka”. Gdy ból jest silny, konieczna może być aspiracja igłowa.

Leczenie kanałowe ropnia

Istnieje kilka powodów, dla których należy szukać opieki stomatologicznej w przypadku ropnia zęba. Ropień może pojawić się w kilku miejscach jamy ustnej, w tym w samym zębie, dziąsłach i szczęce. Chociaż infekcje zębów są zazwyczaj łatwe do zdiagnozowania i leczenia, mogą być niezwykle bolesne i niebezpieczne, jeśli pozostaną nieleczone. Dentysta może przynieść ulgę w przypadku objawów ropnia, a w razie potrzeby wykonać leczenie kanałowe.

Pierwszym krokiem w leczeniu kanałowym jest wykonanie niewielkiego nacięcia w ropniu. Następnie dentysta wypełni przestrzeń, aby umożliwić odpływ ropy i zamknie ją. Leczenie kanałowe jest konieczne, jeśli ząb jest zainfekowany i osłabiony i wymaga rozległej odbudowy. Dentysta może usunąć ząb, jeśli nie da się go odbudować lub jeśli kanały korzeniowe są zakażone ropą.

Infekcji może również towarzyszyć nieprzyjemny zapach. Z ropnia często tworzy się ropa, która nadaje nieprzyjemny smak. Ropień zębowy może wyglądać jak mały guzek, który jest wrażliwy na ciepło i zimno. Może również powodować przebarwienie zęba, ponieważ ząb otrzymuje ograniczony przepływ krwi. Dentysta może zalecić doustne antybiotyki w celu zwalczenia infekcji.

Oprócz tego, że ropień dotyka zęba, może on również wpływać na otaczające go struktury. Ropień zęba może być bardzo bolesny i trudny do opanowania, a nawet środki przeciwbólowe mogą nie wystarczyć. Ostatecznie, ropień może spowodować poważne komplikacje u matki lub płodu. Ale jeśli natychmiast podejmiesz odpowiednie kroki, możesz wyeliminować swój ból, unikając środków przeciwbólowych i całkowicie unikając zabiegów stomatologicznych.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *