Odciski od protez – jak sobie z nimi radzić

Jeśli niedawno miałeś swój pierwszy zestaw protez, być może zauważyłeś niewygodne efekty uboczne Imprints from Dentures. W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek, jak radzić sobie z odciskami po protezach, w tym jak ważne jest stosowanie funkcjonalnego wycisku podczas wykonywania protez overdenture. Omówione zostaną również obrzęki i dyskomfort spowodowany przez protezy, jak również Reline’y.

Odciski od protez

Przed założeniem nowych protez warto wiedzieć, jak postępować z odciskami od protez. Po pierwsze, należy wykonać dobry wycisk jamy ustnej. Pozwoli to dentyście na wykonanie dokładnej formy. Po zastygnięciu materiału wyciskowego, można monitorować postępy wycisku. Następnie należy dokładnie wypłukać tacę, aby usunąć wszelkie pozostałości i obejrzeć odcisk, aby upewnić się, że wszystkie istotne struktury zostały uchwycone. Na przykład w przypadku protezy górnej lub dolnej należy uchwycić pełny grzbiet i bruzdę, ponieważ oba te elementy będą miały wpływ na stabilność gotowej protezy.

Po drugie, należy wybrać kształt i wielkość protezy. Dentysta dobierze najodpowiedniejszy dla Państwa kształt w oparciu o istniejące zęby i dostępną przestrzeń. Jeśli brakuje Państwu pojedynczego zęba, dentysta użyje formy, aby jak najdokładniej go dopasować. Możliwe jest również wstępne przymierzenie, podczas którego wypróbowują Państwo protezę, aby sprawdzić, jak się w niej czują.

Wycisk funkcjonalny przy wykonywaniu protez typu overdenture

Przy wykonywaniu konwencjonalnych protez zębowych wyróżnia się 10 zasadniczych etapów. Etapy te obejmują pobranie wstępnego wycisku jamy ustnej pacjenta oraz drugiego, bardziej dokładnego wycisku z wzmocnieniem woskiem obwodu płyty. Następnie umieszcza się protezę i ocenia jej dopasowanie, kształt, odcień i zgryz. Następnie wykonywana jest ostateczna proteza. Proces ten nazywany jest fazą „try-in”.

Do wykonania protezy overdenture potrzebny jest wycisk anatomiczny. Wycisk ten jest pobierany z użyciem tacki dla częściowo lub całkowicie uzębionej szczęki. Materiałem wyciskowym używanym w tym kroku jest alginat. Kolejnym etapem jest pobranie wycisku śluzówkowego przy użyciu alginatu. Alginat nakłada się na powierzchnię nośną protezy w celu zaznaczenia granic pomiędzy błoną śluzową ulegającą i nie ulegającą przemieszczeniu. Po wykonaniu tego wycisku na wycisku anatomicznym tworzona jest indywidualna taca otwarta bez marginesów czynnościowych.

Obrzęk i dyskomfort spowodowany przez protezy

Obrzęk i dyskomfort spowodowany przez protezy są częstymi efektami ubocznymi. Dziąsła są szczególnie wrażliwe na powierzchnię protezy. Możesz spróbować zastosować ciepły roztwór wody z solą na dotknięte miejsce. Możesz też spróbować namoczyć protezę w misce z ciepłą wodą z solą. Niezależnie od tego, czy nosisz protezę po wewnętrznej czy zewnętrznej stronie ust, osolona woda zmniejszy ból i obrzęk. Jeśli żaden z tych zabiegów nie pomoże, możesz skonsultować się z dentystą.

W niektórych przypadkach źle dopasowane protezy powodują zakażenie bakteryjne zwane cheilitis. Zakażenie to może wystąpić, gdy protezy ocierają się o dziąsła lub zęby. Cheilitis może również powodować zapalenie i pękanie kącików ust. Zapalenie jamy ustnej to kolejna infekcja bakteryjna spowodowana przerostem drożdży w wilgotnych obszarach jamy ustnej. Obydwa schorzenia mogą prowadzić do powstania owrzodzeń i zaczerwienienia jamy ustnej.

Relines of dentures

A soft reline is a more comfortable option for a person who experiences soreness or extreme tenderness after wearing their dentures. Zabieg polega na włożeniu do protezy miękkiej wkładki i zastąpieniu standardowego akrylu bardziej miękkim materiałem. Jest to częsty zabieg wykonywany, gdy usta danej osoby zmieniają swój kształt z biegiem czasu. Z powodu tej zmiany, protezy są bardziej podatne na złamanie. Miękkie wkładki mają również mikroskopijne otwory, które mogą zatrzymywać bakterie i inne zanieczyszczenia.

Reline’y starych protez mogą również poprawić dopasowanie, ale nie rozwiążą problemów z dopasowaniem. Stare protezy muszą być w rozsądnym stanie i odpowiadać kształtowi tkanki. Zabieg ten może poprawić dopasowanie starego zestawu protez, ale powinien być wykonany ostrożnie. Należy pamiętać, że reline poprawi tylko dopasowanie, więc należy traktować go poważnie.

Leczenie odleżyn

Leczenie odleżyn spowodowanych odciskami protez różni się w zależności od przyczyny i lokalizacji zmian. Zapalenie jamy ustnej związane z protezami nie jest zakaźne. Mogą się na nie jednak zapaść także osoby ze skłonnością do pleśniawek w jamie ustnej. Schorzenie to jest zwykle wykrywane podczas badania stomatologicznego. Dentysta może określić, czy pacjent cierpi na to schorzenie na podstawie wzoru zaczerwienienia w jamie ustnej. W ciężkich przypadkach dentysta może również przekazać próbkę zmienionego chorobowo miejsca do laboratorium patologicznego w celu przeprowadzenia badań.

Jeśli cierpisz na te odleżyny, pierwszym krokiem do leczenia jest skorygowanie przyczyny. Odciski są spowodowane przez protezy, które są niewłaściwie dopasowane do jamy ustnej. Gdy nie są one prawidłowo dopasowane, wywierają nadmierną siłę na dziąsła. Ponieważ dziąsła są tkankami miękkimi, siła wywierana przez osobę gryzącą jest zbyt duża i może powodować odleżyny.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *