Jak wygląda osadzanie implantów zębowych?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, „Jak wygląda umieszczanie implantów zębowych?” nie jesteś sam. Ten artykuł zawiera odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, a także pomocne informacje o tym, czego można się spodziewać podczas zabiegu ambulatoryjnego. Omawiamy również okres rekonwalescencji i fazę gojenia. Proces umieszczania implantów jest dość podobny do umieszczania naturalnego zęba. Po zakończeniu zabiegu zauważą Państwo, że implanty są na stałe połączone z kością szczęki.

Procedura ambulatoryjna

Procedura ambulatoryjna wszczepiania implantów zębowych polega na koordynacji opieki przez zespół specjalistów stomatologów. Przed zabiegiem implantacji lekarz przeprowadzi różne badania diagnostyczne i może wykonać zdjęcia „przed” oraz wyciski obecnych zębów. Zespół stomatologów omówi zagrożenia i procedury, których można uniknąć. Stomatolog omówi również sposoby zapobiegania ewentualnym zakażeniom lub uszkodzeniom nerwów. Po zabiegu pacjenci muszą przestrzegać normalnych zasad higieny jamy ustnej i postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Przed właściwym zabiegiem wszczepienia implantu, pacjenci są zachęcani do przygotowania miękkich pokarmów do spożycia przed zabiegiem. Miękkie pokarmy, takie jak zupa, makaron lub smoothie, mogą być spożywane przed zabiegiem. Słuchawki również mogą pomóc w doświadczeniu. Operacja implantu obejmuje nacięcie wykonane przez dziąsło, aby odsłonić kość. Następnie w miejscu brakującego zęba umieszczany jest wkład implantu. Pomimo intensywnego procesu chirurgicznego, większość pacjentów odczuwa znacznie mniejszy ból niż się spodziewali. Środki przeciwbólowe dostępne bez recepty są skuteczne w zwalczaniu bólu po zabiegu.

Po zakończeniu operacji wszczepienia implantu pacjent będzie musiał dojść do siebie w domu. Dentysta zapewni tymczasowe zęby i tymczasowe korony lub protezy na kilka tygodni, podczas gdy kość wokół implantu stopi się z kością. Gdy to nastąpi, implant jest zabezpieczony i pacjent może wrócić do domu. Druga faza zabiegu nastąpi za kilka miesięcy. Ta druga faza będzie obejmować kolejny zabieg chirurgiczny w celu otwarcia dziąsła. W tym drugim etapie zabiegu stosowana jest inna technika chirurgiczna, która jest mniej inwazyjna. Stomatolog wykona wycisk zębów pacjenta, aby stworzyć indywidualny ząb zastępczy dla implantu, zwany koroną.

Ambulatoryjna procedura umieszczania implantów zębowych jest powszechną procedurą stomatologiczną, chociaż ważne jest, aby omówić historię medyczną i aktualne leki z dentystą przed zaplanowaniem zabiegu. Istnieje pewne ryzyko związane z zabiegiem wszczepienia implantów zębowych, w tym zakażenie, problemy z zatokami, uszkodzenie pobliskich naczyń krwionośnych i uszkodzenie nerwów. Powrót do zdrowia jest zazwyczaj szybki, ale podczas zabiegu występuje pewien dyskomfort i krwawienie. Należy utrzymywać jamę ustną w czystości i przestrzegać rutynowych zasad higieny jamy ustnej.

Po zabiegu będą Państwo mieli tymczasową protezę, która będzie wyglądała jak naturalny ząb do czasu zrośnięcia się nowej kości z implantem. Tymczasowa proteza będzie musiała być czyszczona i zmieniana w miarę integrowania się nowej kości. Proces osseointegracji trwa od trzech do dziewięciu miesięcy. Ta faza będzie również wymagać kilku miesięcy czasu gojenia. Całkowity czas gojenia w przypadku tej procedury wynosi zazwyczaj od czterech do sześciu miesięcy.

Czas rekonwalescencji

Po wszczepieniu implantów stomatologicznych pacjenci powinni unikać intensywnej aktywności fizycznej przez co najmniej trzy dni. Należy również unikać żucia twardych przedmiotów w pobliżu miejsca wszczepienia implantu i delikatnie szczotkować zęby. Po pierwszych trzech dniach ból i krwawienie powinny się zmniejszyć, a obszar wokół implantu nie powinien być już tkliwy ani bolesny. Przez kilka dni po zabiegu może jednak utrzymywać się obrzęk. Czas rekonwalescencji w przypadku implantów stomatologicznych może być różny, w zależności od stanu zdrowia pacjenta i miejsca zabiegu.

Przez kilka pierwszych dni po wszczepieniu implantu pacjent powinien unikać napojów gazowanych i picia przez słomkę. Ponadto, lekarz może przepisać antybiotyki, jeśli obrzęk jest nadmierny. Ponadto pacjenci powinni dbać o higienę jamy ustnej, aby zminimalizować ryzyko infekcji i gromadzenia się płytki nazębnej wokół miejsca wszczepienia implantu. Po zabiegu pacjent może otrzymać indywidualną koronę, która przywróci mu uśmiech. Później pacjent może starać się o powtórzenie zabiegu, a czas rekonwalescencji może wydłużyć się do ponad trzech miesięcy.

Sam zabieg wszczepienia implantu wymaga znieczulenia miejscowego i trwa około godziny. Zabieg często jest etapowy, a przez kilka dni pacjent może odczuwać lekki ból i obrzęk. Po zabiegu pacjenci mogą powrócić do spożywania miękkich pokarmów i powoli zwiększać swoją dietę. Czas rekonwalescencji po wszczepieniu implantów zależy od liczby wszczepionych implantów, stanu pacjenta przed zabiegiem oraz poziomu dyskomfortu, jaki odczuwa.

Po zabiegu pacjenci powinni praktykować dobrą higienę jamy ustnej. Przez pierwsze 24 godziny pomocne jest płukanie ciepłą słoną wodą. Przez pierwsze 24 godziny nie należy stosować płukanek z nadtlenkiem oraz płynów do płukania jamy ustnej. Po upływie tego czasu pacjenci mogą zacząć delikatnie szczotkować zęby. Powinni również przyjmować przepisane przez siebie leki zgodnie z zaleceniami. Czas rekonwalescencji zależy od indywidualnego stanu zdrowia pacjenta. Ogólnie rzecz biorąc, większość pacjentów jest w stanie powrócić do swojej regularnej diety w ciągu siedmiu do 10 dni, ale istnieje ograniczenie co do tego, jak aktywna może być osoba w ciągu pierwszych dwóch tygodni.

Chociaż rzadko zdarza się, aby po wszczepieniu implantu zęba pacjent odczuwał silny dyskomfort, to po zabiegu powinien spodziewać się niewielkiego obrzęku i zasinienia. Dentysta może przepisać pacjentom leki przeciwbólowe, aby pomóc im poradzić sobie z bólem. Przez kilka pierwszych dni po zabiegu pacjenci powinni powstrzymać się od intensywnej aktywności, ponieważ może to spowodować zasinienie i krwawienie. Większość szwów wypadnie sama w pierwszym tygodniu. Jednak niektórzy pacjenci będą musieli odbyć wizytę kontrolną u stomatologa po sześciu tygodniach, w zależności od stopnia skomplikowania zabiegu.

Czas gojenia się ran po wszczepieniu implantów zależy od kilku czynników. U niektórych osób gojenie się po wszczepieniu implantu trwa zaledwie jeden dzień, a u innych dłużej. Niektórzy pacjenci wymagają wielokrotnych zabiegów lub przeszczepów kości, co może wydłużyć czas gojenia. Pacjenci ci mogą również odczuwać ból i dyskomfort, który może trwać kilka dni. Wiek pacjenta, stan zdrowia i higiena również odgrywają rolę w ogólnym czasie rekonwalescencji.

Faza gojenia

Faza gojenia implantów zębowych obejmuje proces integracji implantu z kością szczęki. Procedura trwa od sześciu do dziewięciu miesięcy, w zależności od indywidualnego organizmu. Przez pierwsze kilka dni po zabiegu będą Państwo odczuwać lekki obrzęk i bolesność. Następnie trzeba będzie wziąć trochę wolnego w pracy, aby odpocząć i wyleczyć się. Po sześciu tygodniach powinien Pan/Pani być w stanie powrócić do normalnego trybu życia i podjąć normalne czynności.

Przez pierwsze kilka dni po operacji wszczepienia implantu należy trzymać się łagodnej diety i unikać forsownych aktywności. Kiedy już będziesz na normalnej diecie, możesz zacząć szczotkować ten obszar szczoteczką do zębów o miękkim włosiu i powinieneś często płukać usta ciepłą słoną wodą. Po doprowadzeniu do porządku można zacząć jeść każdy rodzaj pożywienia, w tym twarde pokarmy, ale należy pamiętać, aby żuć je po przeciwnej stronie jamy ustnej.

Dzień po zabiegu należy trzymać się z dala od gorących, pikantnych i zimnych pokarmów, aby zminimalizować obrzęk. W kolejnych dniach usta będą wrażliwe i należy unikać napojów gazowanych. Jeśli dojdzie do infekcji, należy unikać spożywania któregokolwiek z tych pokarmów. Jeśli masz obrzęk dziąseł, koniecznie odwiedź od razu swojego dentystę. Przed poddaniem się zabiegowi dentysta omówi ryzyko i korzyści związane z implantami zębów.

Jeśli dokonano ekstrakcji zęba i przeszczepu kości, implant musi się zagoić, zanim dentysta będzie mógł go umieścić. W niektórych przypadkach ekstrakcja i zabieg przeszczepu mogą wydłużyć całkowity czas leczenia o kilka tygodni. W zależności od stanu zdrowia i stanu dziąseł, może być konieczne odczekanie do czterech miesięcy przed ponownym umieszczeniem nowego zęba. W takim przypadku może być konieczny drugi zabieg usunięcia nakładki, a dziąsła dostosują się do nowej nakładki.

Pierwszego dnia po wszczepieniu implantu stomatologicznego należy unikać ciężkich ćwiczeń i wytężonej aktywności, z wyjątkiem łagodnego spaceru. Należy również powstrzymać się od mycia zębów. Po trzech dniach można zacząć jeść miękkie pokarmy, ale należy unikać twardych pokarmów i szczotkowania okolicy implantu. Należy odczuwać minimalny ból i krwawienie wokół miejsca wszczepienia implantu. Możliwe jest jednak wystąpienie obrzęku i tkliwości wokół tego obszaru przez kilka następnych tygodni.

Faza powrotu do zdrowia po wszczepieniu implantów zębów jest łatwiejsza niż większość pacjentów sobie wyobraża. Większość pacjentów nie odczuwa żadnego dyskomfortu ani bólu, chyba że cierpią na schorzenia uniemożliwiające im regularne szczotkowanie lub nitkowanie zębów. Proces odzyskiwania jest w dużej mierze za kulisami, ale należy unikać palenia i twardych pokarmów, które mogą podrażniać dziąsła. Dodatkowo należy ograniczyć spożycie alkoholu, ponieważ mogą one przedłużyć proces gojenia się implantów stomatologicznych.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *