Na czym polega proces naprawy protezy?

Jeśli masz złamaną protezę, jej naprawa może potrwać jeden dzień, w zależności od laboratorium i dentysty, którego wybierzesz. Jeśli jednak złamałeś jeden z zębów, powinieneś przygotować się na ten czas nie używając kleju domowego do sklejenia kawałków z powrotem. Ten rodzaj kleju nie jest przeznaczony do stosowania w ustach i tylko utrudni ten proces. Zamiast tego należy zabrać ze sobą do laboratorium złamany ząb i podstawę protezy. Jeśli trzeba wymienić podstawę, złamany ząb lub złamany ząb, podstawowy proces naprawy jest taki sam.

Z dumą prezentujemy treść stworzoną na zamówienie portalu almedi.pl

Rebasing

Rebasing to proces, w którym materiał bazowy protezy zostaje zastąpiony nowym materiałem bazowym. Celem rebasing’u jest nadanie protezie nowego materiału bazowego, który lepiej przylega do leżącego pod nim dziąsła i zachowuje swój kształt. Rebasing można wykonać, jeśli proteza jest stara i popękana, ale powinno się to robić tylko wtedy, gdy jest ona na miejscu od ponad pięciu lat.

Chociaż protezy są generalnie wykonane tak, aby były długotrwałe i trwałe, czasami mogą pojawić się problemy, powodując owrzodzenia jamy ustnej lub nierównomierne zużycie zębów. Niekiedy proteza rozpada się na kilka części, co wymaga wykonania rebasing’u w celu przywrócenia jej właściwego dopasowania i funkcji. Odbicie jest również konieczne, gdy podstawa protezy staje się zbyt cienka lub nie pasuje już do linii dziąseł. Złamana podstawa może również spowodować złe dopasowanie, co prowadzi do zwiększonego ryzyka wystąpienia odleżyn w jamie ustnej i innych problemów.

Podczas rebazingu proteza jest reformowana przy użyciu klucza gipsowego w celu usunięcia nadmiaru materiału odlewniczego. Proteza jest umieszczana z powrotem w pierwotnej pozycji za pomocą klucza gipsowego. Następnie od strony językowej nakładana jest samoutwardzalna żywica akrylowa. Odlew jest następnie utwardzany za pomocą urządzenia do utwardzania ciśnieniowego z wodą. Pacjentowi poleca się pozostawienie protezy na minimum 48 godzin, aby nowy materiał mógł się dopasować do wspierającej go błony śluzowej.

Relining

Relining jest częstym zabiegiem wykonywanym przez dentystów w celu naprawienia lub poprawy dopasowania protez zębowych danej osoby. Z czasem kształt jamy ustnej ulega zmianie i protezy mogą nie pasować tak dobrze jak wcześniej. Relining jest jedną z wielu usług świadczonych przez dentystę w celu utrzymania protez w idealnym stanie. Należy jednak pamiętać, że podścielenie nie jest zabiegiem naprawczym. Jest to po prostu zabieg kosmetyczny, który polega na dopasowaniu spodu protezy, aby zapewnić jej prawidłowe dopasowanie.

Relining to proces polegający na dodaniu materiału do płyty wewnętrznej protezy w celu jej prawidłowego dopasowania. Chociaż nowa proteza pasuje idealnie, może w końcu stać się luźna. Jest to częsty problem u osób, które mają protezy, które się poluzowały. Kiedy to nastąpi, proteza może zacząć się przesuwać w ustach. Relining jest doskonałym sposobem, aby utrzymać protezę bezpieczną i funkcjonującą prawidłowo. W zależności od rodzaju zabiegu reliningu, do protezy może zostać dodana nowa wkładka.

Relining to proces, który może pomóc w utrzymaniu komfortu i estetyki Państwa protezy. Ogólnie rzecz biorąc, należy poddać protezy renowacji co dwa do trzech lat. Relining może być wykonany zarówno na istniejących jak i nowych protezach. Mocne podścielenie wymaga dwóch wizyt u dentysty. Twarde podścielenie wymaga użycia kitu, który łączy się z obudową protezy. Miękkie podścielenie jest zwykle szybsze i wygodniejsze, więc można je szybko wprowadzić i wyprowadzić z gabinetu dentystycznego.

Protezy tymczasowe

Gdy proteza ulegnie uszkodzeniu, wykonuje się tymczasowy zestaw pasujący do jamy ustnej do czasu, gdy dziąsła i mięśnie będą mogły się przekwalifikować. Proces ten nazywany jest „naprawą protezy”. Początkowo zestaw natychmiastowy może pasować idealnie, ale z czasem może się poluzować. Z tego powodu zaleca się zaplanowanie regularnych wizyt kontrolnych. Po kilku tygodniach może być konieczne ponowne założenie protezy, aby upewnić się, że pasuje.

Po usunięciu wszystkich naturalnych zębów gojenie się dziąseł może trwać do roku. Niewiele osób ma jednak czas, aby czekać na ten proces gojenia. Mają zajęte życie i ostatnią rzeczą, na jaką mają ochotę, jest czekanie, aż ich dziąsła całkowicie się zregenerują. Dlatego proces naprawy tymczasowej protezy jest bardzo ważny. Te tymczasowe protezy pozwalają na normalne jedzenie i picie. Jednakże, jeśli chcesz je naprawić, będziesz musiał wrócić do dentysty kilka razy.

Istnieje kilka rodzajów tymczasowych napraw protez. Należą do nich reline i rebase. Relining polega na wymianie starej podstawy protezy na nową, wykonaną z tworzywa akrylowego. Nowa podstawa zapewni ciaśniejsze dopasowanie. Naprawa protezy może być również wykonana przy użyciu klejów dentystycznych. Jeśli proteza ociera się o tkanki miękkie, można ją naprawić za pomocą klejów stomatologicznych. Łączenie zębów to kolejna procedura naprawy protezy.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *