Jaki środek przeciwbólowy zastosować na ból zęba?

Jakiego środka przeciwbólowego powinienem użyć na ból zęba? Ten artykuł wyjaśni jak wybrać pomiędzy Acetaminophenem, Aspiryną i Paracetamolem na ból zęba. Najskuteczniejsze rozwiązanie będzie zależało od Twojej sytuacji i rodzaju leku przeciwbólowego, który przyjmujesz. Jeśli przyjmujesz więcej niż jeden lek, powinieneś najpierw porozmawiać z lekarzem. Przyjmowanie leków bez recepty może przynieść więcej szkody niż pożytku. Lepszym rozwiązaniem może być wizyta u lekarza lub dentysty.

Ibuprofen

Ibuprofen jest popularnym lekiem przeciwbólowym dostępnym bez recepty, stosowanym na łagodne do umiarkowanych bóle zębów. Ten powszechny lek bez recepty jest dobrze tolerowany, ale ma kilka wad. Ma działanie przełykowe i nie powinien być przyjmowany przez astmatyków. Powinien być także przyjmowany tylko zgodnie z zaleceniami lekarza. Poniżej przedstawiono kilka środków ostrożności dotyczących przyjmowania ibuprofenu:

Acetaminofen i ibuprofen są powszechnie dostępnymi bez recepty środkami przeciwbólowymi na ból zęba. Należy je przyjmować tylko zgodnie z zaleceniami i nie działają dłużej niż kilka godzin. Jeśli to możliwe, postaraj się przespać ból, ponieważ pomoże to minąć dyskomfort. Ważne jest również, aby uzyskać zalecaną ilość snu. Przyjmowanie ibuprofenu co cztery do sześciu godzin może pomóc złagodzić ból i zapewnić komfort do czasu jego ustąpienia.

Paracetamol

Jeśli masz lekki ból zęba, możesz użyć paracetamolu, aby uzyskać ulgę. Ten środek przeciwbólowy jest stosowany od wieków w celu zmniejszenia stanu zapalnego i gorączki, ale nie jest zbyt skuteczny w leczeniu bólu zęba. Paracetamol działa jednak dobrze w połączeniu z innymi lekami przeciwbólowymi, takimi jak aspiryna i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Tabletka 500 mg przyjmowana co dwie godziny jest skuteczna dla większości osób, chociaż maksymalna dawka dzienna wynosi osiem tabletek.

Jego szybkie działanie czyni go użytecznym w leczeniu niewielkiego bólu. Oprócz bólu zęba, paracetamol łagodzi również bóle reumatyczne oraz bóle mięśniowe i nerwowe. Paracetamol jest zwykle przepisywany osobom, które nie mogą przyjmować aspiryny lub są na nią uczulone. Jednak paracetamol może uszkodzić wątrobę, jeśli jest przyjmowany z innymi lekami. Osoby z chorobami wątroby powinny skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem jakiegokolwiek leku przeciwbólowego.

Aspiryna

Choć może być kuszące zażywanie aspiryny jako środka przeciwbólowego na ból zęba, nie jest to zalecane. Jest to mit, który może prowadzić do poważnych problemów. Po pierwsze, może ona wchodzić w interakcje z innymi lekami, w tym tymi na receptę. Aby uniknąć potencjalnych problemów, zawsze należy skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia przed użyciem środka przeciwbólowego OTC. Z tego powodu należy przyjmować tylko zalecaną dawkę i postępować zgodnie z instrukcjami na etykiecie. Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, powinieneś unikać przyjmowania leków przeciwbólowych OTC, a także przedawkowania i długotrwałego stosowania.

Aspiryna jest kwasem i może uszkodzić tkanki jamy ustnej, gdy umieścimy ją na zębie. Taka praktyka nie tylko nasili ból, ale kwas spowoduje również uszkodzenie tkanek miękkich i dziąseł. Ponadto należy unikać trzymania aspiryny przy ustach, ponieważ może to spowodować oparzenie dziąseł i tkanki policzkowej. Może to również prowadzić do dalszych uszkodzeń. Choć ta stara mądrość jest być może oparta na faktach, to po prostu nie jest pomocna.

Acetaminofen

Prawdopodobnie słyszałeś o dostępnym bez recepty środku przeciwbólowym acetaminofen na ból zęba. Jest to powszechnie dostępny, skuteczny środek przeciwbólowy, który występuje w różnych formach, w tym w tabletkach, płynnych kapsułkach żelowych i zawiesinie doustnej. Chociaż acetaminofen jest szeroko stosowanym lekiem w leczeniu bólu zęba, ma pewne zagrożenia. Nadmierne stosowanie i nadużywanie może spowodować uszkodzenie wątroby.

Oprócz tego, że acetaminofen jest skutecznym lekiem na ból zęba, jest silnie uzależniający i powoduje uszkodzenie wątroby u pacjentów, którzy przyjmują go w zbyt dużych ilościach. Pacjenci z historią uzależnienia są w grupie zwiększonego ryzyka rozwoju uszkodzenia wątroby, jeśli przyjmą zbyt dużo acetaminofenu. Chociaż lek jest dostępny w formie bez recepty (OTC), najlepiej zasięgnąć porady lekarza przed zażyciem acetaminofenu.

Substytuty śliny

Substytuty śliny na ból zęba występują w wielu formach. Są one dostępne bez recepty lub na receptę. Nie oferują one jednak długotrwałej ulgi. Niektóre z tych substancji są drogie i nie działają na wszystkich pacjentów. Inne mogą być umieszczone w dowolnym miejscu w jamie ustnej i mogą być stosowane tak często, jak to konieczne. Dobrym sposobem na wybranie odpowiedniego jest poproszenie o radę swojego dentysty. Następnym razem, gdy będzie Cię bolał ząb, pamiętaj, aby zawsze być nawodnionym!

Twoje usta produkują ślinę jako część normalnego procesu trawienia. Ślina zawiera wiele ważnych składników odżywczych dla Twojej jamy ustnej. Pomaga Ci przeżuwać pokarm, rozbija go i oczyszcza z resztek. Ślina ma również zdolność do zwalczania próchnicy zębów i chorób dziąseł poprzez neutralizowanie kwasów wytwarzanych przez bakterie płytki nazębnej. Ponadto ślina zawiera minerały, które utrzymują zęby w dobrej kondycji i pomagają zwalczać próchnicę. Ślina jest wytwarzana przez gruczoły w jamie ustnej.

Kora wierzby

Kora wierzby zawiera salicynę, która ma działanie przeciwzapalne. Oprócz działania przeciwbólowego, kora wierzby zmniejsza ilość grzyba Candida albicans w jamie ustnej i przewodzie pokarmowym. Niektóre badania pokazują, że kora wierzby jest tak samo skuteczna jak aspiryna w zmniejszaniu stanu zapalnego i bólu. Zmniejsza również gorączkę. Najlepiej jednak stosować ją z ostrożnością, gdyż zbyt duża ilość kory wierzby może prowadzić do wrzodów żołądka i krwawienia.

W latach 70. XX wieku niemiecki chemik o nazwisku Felix Hoffmann odkrył na nowo zalety kory wierzby jako środka przeciwbólowego na ból zęba. Zmodyfikował on kwas salicylowy, związek, który od wieków był stosowany jako środek przeciwbólowy. Aby ulepszyć substancję, dodał cząsteczkę acetylu. Do tej pory kwas salicylowy był drażniący dla żołądka. Hoffmann udoskonalił proces, aby ulepszyć związek i ułatwić jego produkcję.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *