W zależności od konkretnej sytuacji, możesz spać z protezą lub trzymać ją w środku. Oto kilka wskazówek dotyczących spania z protezą. Wyjmowanie ich przed snem może powodować problemy z oddychaniem, a spanie z protezą, która nie pasuje, może powodować podrażnienia lub poluzowanie. Spanie z protezami zwiększa również ryzyko wystąpienia problemów ze zdrowiem jamy ustnej. Przed spaniem z protezami należy porozmawiać z dentystą, aby mieć pewność, że są one odpowiednio dopasowane do stylu życia i konkretnych potrzeb.
Wyjmowanie protez przed snem
Wyjmowanie protez przed snem to ważny krok w rutynie higieny jamy ustnej. Może być przyczyną wielu problemów, w tym zwiększonego zużycia zębów i dziąseł. Może również prowadzić do przyspieszonej utraty kości w szczęce. To jest powód, dla którego wyjmowanie protez przed snem jest tak ważne. Ważne jest również, aby unikać zaciskania zębów podczas snu, ponieważ zaciskanie może prowadzić do luźnych i zużytych protez.
Kiedy po raz pierwszy otrzymasz nowe protezy, powinieneś wyjmować je przed snem przez kilka dni. Dzięki temu dziąsła będą miały czas na dostosowanie się i naprawę. Ponadto możesz używać ochraniaczy na zęby, aby chronić swoje protezy podczas snu. Jeśli masz tendencję do zgrzytania lub zaciskania zębów, możesz rozważyć zakup ochraniacza na zęby. Jeśli protezy są luźne, być może trzeba będzie je wymienić.
Innym zagrożeniem jest zapalenie płuc. Protezy mogą stać się pożywką dla złych bakterii. Może to prowadzić do protetycznego zapalenia jamy ustnej, niewygodnego stanu charakteryzującego się czerwonym, zmienionym zapalnie dachem jamy ustnej. Najlepszym sposobem, aby temu zapobiec jest wyjęcie protezy z ust przed snem, jak również protez, przed pójściem spać. I oczywiście należy codziennie wieczorem szczotkować zęby i dziąsła, aby utrzymać je w jak najlepszym stanie.
Trzymanie protez poza ustami przed snem zmniejszy ryzyko infekcji jamy ustnej. Twoje protezy będą pożywką dla grzybów i bakterii, które mogą powodować infekcje, a nawet nieprzyjemny zapach z ust. Dlatego należy wyjąć protezy przed pójściem spać. Dodatkowo, jeśli nosisz protezy na noc, ważne jest, aby dobrze wyczyścić zęby i dziąsła przed pójściem spać. Pozostawienie ich na noc tylko zwiększy ryzyko infekcji bakteryjnych i chorób dziąseł. Nie tylko spowoduje to ból i dyskomfort, ale spanie z nimi zwiększy ryzyko rozwoju infekcji drożdżakowych jamy ustnej.
Wyjęcie protezy przed snem pozwoli Twoim dziąsłom odpocząć. Da to również szansę Twojej jamie ustnej na oddychanie, co jest niezbędne w utrzymaniu dobrej higieny jamy ustnej. Należy również czyścić protezy każdego ranka. Bakterie mogą gromadzić się przez noc, dlatego powinieneś dbać o nie każdego dnia. Dokładne szczotkowanie ich za pomocą płynu do płukania ust to kolejny ważny krok. Ważne jest, aby dbać o protezy podczas snu, w przeciwnym razie możesz skończyć z ustami pełnymi bakterii.
Pozostawienie ich na 24 godziny
Dla około 40 milionów Amerykanów protezy całkowite są koniecznością. Bez nich po prostu nie czujesz się kompletny. Dlatego tak wiele osób pyta swoich dentystów o możliwość pozostawienia ich na całą noc. Oto 4 powody, dla których należy je wyjmować na noc:
Ze względów bezpieczeństwa, higieny i kontroli zakażeń najlepiej jest wyjmować protezy na noc. Nie tylko pomoże to zdezynfekować protezy, ale także uchroni je przed powodowaniem nieświeżego oddechu i zapachu z ust. Mocząc protezy na noc, dajesz również odpocząć tkankom jamy ustnej. Nie tylko sprawi to, że protezy będą wygodniejsze, ale również skorzystasz z procesu moczenia.
Innym ważnym powodem, dla którego należy wyjmować protezy na noc, jest danie dziąsłom przestrzeni do oddychania. Twoje dziąsła potrzebują tego czasu na naprawę i wzrost. Należy je codziennie czyścić i unikać zbyt długiego pozostawania w ustach. Jeśli jednak masz protezę, która wymaga specjalnego czyszczenia, najlepiej pozostaw ją na noc. Twój dentysta może zapewnić Ci specjalną płukankę zawierającą chlorheksydynę.
Jeśli otrzymują Państwo pierwszy komplet protez, lekarz może zalecić, aby przez pierwszy dzień spać z nimi. Spanie z protezą przez całą noc nie jest dobrym pomysłem, ponieważ powoduje to nacisk na dziąsła i kości, co może prowadzić do nieświeżego oddechu. Ponadto spanie z protezą zwiększa szansę na zakażenie i pogarsza stan zdrowia.
Wyjmowanie ich w nocy
Chociaż korzyści z wyjmowania protez w nocy jest wiele, niektóre osoby odczuwają dyskomfort, pozostawiając je w ustach przez całą noc. W rzeczywistości spanie z nimi jest jedną z najczęstszych przyczyn problemów stomatologicznych, takich jak bezdech senny. Trzymanie protez na zewnątrz w nocy pozwoli Twoim dziąsłom odpocząć, poprawi higienę jamy ustnej i zapobiegnie chorobom dziąseł. A jeśli tego nie zrobisz, możesz znaleźć się w gorszej sytuacji niż wtedy, gdy otrzymałeś je po raz pierwszy.
Noszenie protezy przez dłuższy czas może przyspieszyć utratę kości w szczęce. Jest to naturalny efekt uboczny utraty zębów. Dochodzi do niego, ponieważ kość nie otrzymuje już bodźców, których potrzebuje do wzrostu. Jeśli nie wyjmiesz ich na noc, staną się one pożywką dla bakterii i grzybów. Nie tylko sprawi to, że Twoja jama ustna będzie miała nieprzyjemny zapach, ale także może prowadzić do różnych chorób jamy ustnej. Spanie z protezą może prowadzić do zwiększenia ryzyka infekcji dziąseł i zakażeń drożdżakami w jamie ustnej. Ponadto, spanie z protezami może zwiększyć ilość białek w jamie ustnej. Białe komórki produkują białka, aby pomóc w walce z bakteriami i grzybami.
Jeśli nosisz protezy przez cały dzień, koniecznie wyjmij je przed pójściem spać. Nie tylko zapewni to właściwą higienę, ale także zmniejszy ryzyko wystąpienia zapalenia jamy ustnej związanego z protezą. Ten rodzaj infekcji bakteryjnej może powodować zaczerwienienie, stan zapalny i zakażenie tkanki dziąsła pod protezą. Zdejmując protezy każdego wieczoru, zmniejszysz ryzyko wystąpienia zapalenia jamy ustnej związanego z protezą i zadbasz o regularne czyszczenie protez.
Przed pójściem spać należy dokładnie oczyścić jamę ustną i dobrze wyszczotkować protezy. Szczotkuj język, dziąsła i podniebienie, aby usunąć nagromadzoną na nich płytkę nazębną lub bakterie. Stosowanie płynu do płukania ust każdego wieczoru zapobiegnie gromadzeniu się bakterii i uszkodzeniu protezy wspartej na implancie. Ponadto należy codziennie wieczorem szczotkować protezy, aby nie stały się zbyt wilgotne. Wyjmowanie ich na noc pozwoli również na zagojenie się dziąseł.
Utrzymywanie ich podczas snu
Utrzymywanie protez podczas snu może pomóc Ci uniknąć potencjalnych problemów, takich jak gromadzenie się bakterii w jamie ustnej. Chociaż wielu dentystów zaleca pozostawianie protez na noc, może to w rzeczywistości zaszkodzić zdrowiu jamy ustnej i skrócić okres ich użytkowania. Ostatnie badania wykazały również, że chodzenie bez protez może pogorszyć objawy bezdechu sennego. Wiele osób nie chce jednak jeszcze rezygnować z protez.
Przed pójściem spać upewnij się, że oczyściłeś swoje protezy. Szczotkuj je szczoteczką o miękkim włosiu i delikatnie masuj dziąsła palcem. Upewnij się również, że wyjmujesz protezy o określonej porze każdej nocy. Lepiej jest zdjąć je rano niż spać z nimi przez noc. Kwaśne środowisko wewnątrz jamy ustnej może prowadzić do nagromadzenia się szkodliwych bakterii. Jeśli nosisz protezy w nocy, upewnij się, że wyjmujesz je na godzinę przed pójściem spać. Dzięki temu dziąsła będą miały czas na odpoczynek i unikną wysuszenia.
Korzyści z noszenia protez w nocy jest wiele. Przede wszystkim może to zwiększyć Twoją pewność siebie. Może również zapobiec obrzękowi i bólowi dziąseł. Należy jednak unikać spania z założoną protezą, ponieważ może to spowodować problemy z dziąsłami. Dotyczy to zarówno protez całkowitych, jak i częściowych. Ważne jest również, aby zrobić sobie od nich przerwę na noc lub dwie, aby mogły być wygodne w nocy.
Mimo że moczenie protez przez noc jest korzystne, nie zaleca się stosowania ich na noc. Może to prowadzić do nagromadzenia się bakterii i infekcji. Aby uniknąć tych problemów, warto wyjąć protezy przed snem i namoczyć je na noc. Moczenie przez noc pomoże również zdezynfekować protezę i zapobiec nieświeżemu oddechowi i złemu smakowi. Poza tym pozwala jamie ustnej zregenerować się po nagromadzonych bakteriach.
Oprócz zapobiegania gromadzeniu się bakterii w jamie ustnej, ważne jest również czyszczenie protez przed pójściem spać. Protezy mogą być podatne na nieświeży oddech, jeśli nie są odpowiednio czyszczone. Regularne wizyty u dentysty zapewnią, że działają one prawidłowo i zapobiegną rozwojowi jakichkolwiek problemów. Dzięki regularnej pielęgnacji i regularnym wizytom u dentysty, protezy mogą służyć Ci przez wiele lat. Ważne jest, aby prawidłowo czyścić swoje protezy, dzięki czemu będziesz czuł się w nich komfortowo przez wiele lat.
Podobne tematy