Implanty czy proteza – które rozwiązanie jest korzystniejsze dla pacjenta?

implanty czy proteza

Jeśli chodzi o uzupełnienia protetyczne, to rozwiązania są zwykle dwa – albo implant zębowy, albo proteza. Zastanawiasz się, które będzie dla ciebie najlepsze? Sprawdź porównanie obu tych metod.

 

Jeszcze kilkanaście lat temu jedynym rozwiązaniem było zastosowanie protez dentystycznych. Jeśli chodzi jednak o braki protetyczne, wiele się od tego czasu zmieniło, a coraz większą popularnością cieszą się implanty zębowe. Powodów jest przynajmniej kilka, ale – jak to zwykle bywa – obie metody mają swoje wady i zalety. Warto się o nich dowiedzieć, zanim podejmiesz ostateczną decyzję co do sposobu walki z brakami w uzębieniu.

Implanty zębowe

Jeśli chodzi o implanty zębowe, Kraków jest miastem, w którym znaleźć można wielu cenionych specjalistów. Sam zabieg, przeprowadzany pod znieczuleniem miejscowym, jest bezpieczny i szybki. Wkręcane na śrubę zęby świetnie uzupełniają ubytki.

Zalety

Największą zaletą jest fakt, że implant do złudzenia przypomina naturalne uzębienie. Samo to wystarczy, żeby wiele osób się decydowało na jego wstawienie. Kiedy dodamy do tego dużą wytrzymałość, a także fakt, że o takie wszczepy dba się dokładnie tak samo, jak o naturalne zęby, mówić możemy o rozwiązaniu doskonałym, którego więcej zalet znajdziecie na galeriausmiechu.pl. Oczywiście, jak każde, nie jest pozbawione określonych wad.

Wady

Proces leczenia i gojenia się rany po wstawieniu implantu może trwać od 2 do 6 miesięcy, co na pewno może być dla niektórych pacjentów sporą niedogodnością. W czasie gojenia muszą oni nosić tymczasowe uzupełnienia protetyczne.

Co równie ważne, nie każdy pacjent może w ogóle mieć zastosowany implant – o tym decyduje lekarz po przeprowadzeniu określonych badań. Na koniec wypada wspomnieć o cenie, która jest relatywnie wysoka. Warto jednak zwrócić uwagę, że tylko pozornie – implanty bowiem są rozwiązaniem na lata, dlatego jednorazowa inwestycja oznacza spokój na bardzo długi czas, czego nie można powiedzieć o pozornie tańszych rozwiązaniach alternatywnych.

Protezy dentystyczne

To oczywiście wciąż najpopularniejsza metoda uzupełniania braków w uzębieniu. Wynika to przede wszystkim z faktu, że protezy akrylowe są refundowane raz na pięć lat przez NFZ. Ale to nie jest ich jedyna dobra strona.

Zalety

W tym wypadku mówimy o uzupełnieniu, które można zastosować zdecydowanie szybciej – zamiast czekać kilka miesięcy na zagojenie rany, protezę można używać od razu po jej otrzymaniu, czyli od 2 do 4 tygodni od zamówienia. Pod tym względem to dużo wygodniejsze rozwiązanie. Jednocześnie koszt protezy jest mniejszy, niż implantów, ale jak zostało wspomniane – nie jest ona aż tak trwała. Zwykle trzeba ją wymieniać co pięć lat, ponieważ z czasem dziąsła zmieniają kształt.

Wady

Tych niestety jest dość sporo:

  • proteza nie zapobiega zanikowi kości;
  • niektóre protezy opierają się na zdrowych zębach, co powoduje ich dodatkowe obciążenie;
  • protezy ruchome, choć przyklejane, mogą się przemieszczać, powodując dyskomfort;
  • protezy często wymagają poprawek, ponieważ ich idealne dopasowanie jest trudne przy jednej wizycie;
  • wygląd protez jest mniej naturalny względem implantów;
  • akrylowe protezy mogą uczulać.

Implant czy proteza? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Wiele zależy od konkretnego przypadku, a także możliwości finansowych pacjenta. Jeśli chodzi o jakość, implanty na pewno są lepszym rozwiązaniem, ale nie każdy może sobie na nie pozwolić – nie tylko z powodów finansowych, ale również czasu oczekiwania na pełne zagojenie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *