Opuchnięty policzek po ekstrakcji zęba – przyczyny, leczenie i środki ostrożności

Co powoduje spuchnięty policzek po ekstrakcji zęba? Niektóre z nich są bardziej poważne niż inne. Jednak bez względu na przyczynę, najlepiej jest jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza. W tym artykule przyjrzymy się objawom, przyczynom, leczeniu i środkom ostrożności. Jeśli zauważysz, że po usunięciu zęba pojawił się u Ciebie spuchnięty policzek, koniecznie od razu skonsultuj się z dentystą.

Prezentowana treść powstała dzięki współpracy z bezsennosc.info

Objawy

Jeśli niedawno miałeś zabieg stomatologiczny, możesz odczuwać spuchnięty policzek po zabiegu. Opuchnięte policzki mogą być spowodowane wieloma różnymi stanami chorobowymi, od zwykłej infekcji po poważniejsze schorzenia. Obrzęk jest częstym objawem raka jamy ustnej i chorób autoimmunologicznych. Na szczęście istnieje kilka różnych sposobów leczenia tego stanu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o różnych przyczynach i sposobach ich leczenia.

Przyczyny

Obrzęk policzka po usunięciu zęba jest częstą reakcją na zabiegi chirurgii stomatologicznej. Nazywany jest również obrzękiem i może mieć różne nasilenie w zależności od pacjenta. Istnieje wiele metod leczenia i porad, które pomogą zminimalizować obrzęk i poradzić sobie z nim. Oto kilka najczęstszych przyczyn obrzęku policzka po usunięciu zęba. Ogólnie rzecz biorąc, dentysta przeprowadza ekstrakcję, a następnie udziela instrukcji pooperacyjnych w celu zminimalizowania obrzęku. Najlepiej stosować się do tych wskazówek jak najdokładniej, ponieważ obrzęk po operacji stomatologicznej jest reakcją bolesną.

Leczenie

Spuchnięty policzek po ekstrakcji zęba – co zrobić, gdy twarz jest spuchnięta po ekstrakcji zęba? Istnieje kilka możliwych przyczyn spuchniętych policzków po ekstrakcji zęba. Porozmawiaj z dentystą lub lekarzem, jeśli doświadczasz któregoś z tych objawów. Najlepiej najpierw skonsultować się z lekarzem, aby ustalić przyczynę opuchlizny. Dentysta może zaproponować leczenie w oparciu o objawy.

Środki ostrożności

Obrzęk jest jednym z najczęstszych objawów po usunięciu zęba. Obrzęk pojawia się zwykle dwa do trzech dni po zabiegu i może utrzymywać się od siedmiu do dziesięciu dni. Aby zminimalizować obrzęk i ból, można przyłożyć do chorego miejsca okład z lodu. Można również użyć plastikowej torebki wypchanej mrożoną kukurydzą lub groszkiem. Po pierwszych 24 godzinach można zastosować ciepły, wilgotny kompres.

Przyjmowanie leków przeciwbólowych

Stosowanie się do zaleceń dentysty jest kluczowe, jeśli chcesz zminimalizować krwawienie, obrzęk i dyskomfort po usunięciu zęba. Okłady z lodu, zimne okłady i inne środki do samodzielnej pielęgnacji mogą zmniejszyć obrzęk, jednak w ciężkich przypadkach mogą one nie wystarczyć. Należy przyjmować leki przeciwbólowe zgodnie z zaleceniami dentysty. Zimne okłady mogą pomóc zmniejszyć obrzęk i zasinienie, ale należy unikać przyjmowania aspiryny, ponieważ może ona zwiększyć krwawienie.

Krwawienie w miejscu usunięcia zęba

Niektórzy pacjenci stają się zaniepokojeni, jeśli zauważą nadmierne krwawienie w miejscu usunięcia zęba. Krwawienie to jest często spowodowane mieszaniem się śliny z krwią z miejsca ekstrakcji. Niemniej jednak jest rzeczą normalną, że krew może pojawić się nawet do jednego dnia po ekstrakcji. W takich przypadkach krwawienie powinno być zbadane przez dentystę. Krwawienie utrzymujące się przez 24 godziny po usunięciu zęba może być oznaką rozproszonego skrzepu.

Przyjmowanie antybiotyków

Jeśli zastanawiasz się, czy przyjmowanie antybiotyków na spuchnięty policzek po ekstrakcji zęba jest konieczne, to powinieneś dokładnie przestrzegać zaleceń swojego dentysty. Należy przyjmować antybiotyki zgodnie z zaleceniami, a także odpoczywać w miejscu dotkniętym chorobą. Nie należy wykonywać forsownych czynności, dopóki ból nie ustąpi. Korzystne jest również przyłożenie do chorego miejsca okładu z lodu. Upewnij się, że jesteś nawodniony i nie pij przez słomkę.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *